29. února 2012 7:10, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manžel spisovatelky Monyové dostal za její vraždu 15 let

Ingr se radí se svým obhájcem Miroslavem Klusáčkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ingr se radí se svým obhájcem Miroslavem Klusáčkem. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Boris Ingr, manžel spisovatelky Simony Monyové, si za vraždu své ženy ve vězení odsedí 15 let. Musí také uhradit škodu synům a dalším pozůstalým ve výši zhruba dvou milionů korun. Ingr ortel vyslechl na pohled bez emocí.

K činu se manžel Monyové nepřiznal. U soudu vždy tvrdil, že si na osudné události v jejich rodinném domě v Brně-Obřanech nepamatuje. Jeho obhájce se po společné poradě rozhodl pro odvolání.

Verdikt brněnského krajského soudu si přišli vyslechnout i rodiče Monyové. Vyhlášení rozsudku, při němž soudkyně popisovala, jak Ingr ženu ubodal a jaká měla zranění, její matka proplakala. Poté soudkyně četla zdůvodnění rozsudku. Zatímco Ingr na ni zpříma hleděl, otec Monyové měl naopak hlavu skloněnou a z první řady jen naslouchal. "Ve svých uvahách jsem trest 15 let považoval za hranici, kterou lze přijmout," uvedl po skončení soudu a naznačil tak, že je s verdiktem spokojený. Matka Monyové rozsudek nekomentovala.

Státní zástupkyně ocenila výši odškodného pro pozůstalé, především pro sedmiletého syna Šimona, jehož "společenská prestiž" byla událostmi snížena. Dostat má zhruba jeden milion korun. "Považuji to za průlomové rozhodnutí," uvedla státní zástupkyně.

Věděl, co dělá

Při čtení rozsudku se soudkyně vrátila i k popisu smrtelných zranění. Na těle mrtvé bylo podle jejích slov šest bodných ran na břichu a hrudníku. "Byly vedeny velkou silou," podotkla soudkyně. Další rány měla spisovatelka na rukou, což znalci vyložili tak, že se žena zřejmě před útočníkem snažila krýt. Soudkyně zdůraznila, že měl Ingr fyzickou převahu, neboť vážil o více než dvacet kilo víc. "Věděl, že může způsobit smrt, a chtěl ji způsobit," konstatovala.

Uvedla také, že odsouzený byl během skutku příčetný a nejednal v obraně. Vražda byla výsledkem jeho velmi komplikované osobnosti. "Je agresivní, narcistický, výbušný, má sklony prezentovat se v mnohem lepším světle, než je skutečnost," uvedla. Podle soudkyně je ale reálná jeho resocializace. Ingr prý přislíbil účast na protialkoholické léčbě.

Patnáctiletý trest znamená, že šestačtyřicetiletý Ingr nakonec dostal ještě o rok vyšší trest, než požadovala žalobkyně. Ta před týdnem u soudu řekla, že pro Ingra chce trest v horní polovině sazby, to znamená 10 až 14 let. Mínila, že si muž nižší trest nezaslouží. "Na straně obžalovaného stojí jediná polehčující okolnost, to je jeho dosavadní trestní bezúhonnost," pronesla.

Co zaznělo posledně u soudu?

Ingrův obhájce byl ale jiného názoru. Kvůli veškerým nejasnostem v případu požádal soud, aby jeho klienta z obžaloby zcela zprostil. Tvrdil, že nelze s naprostou přesností říci, že se události odehrály tak, jak jsou popsány v obžalobě. "Mohlo jít o obranu," uvedl na Ingrovu obhajobu.

Muselo to být něco strašného

Sám obžalovaný před týdnem u soudu také promluvil. "Moje manželka byla nejen skvělá manželka, ale skvělá ženská," vyslovil úvodem slova, která četl z papíru.

Spisovatelka Simona Monyová

Spisovatelka Simona Monyová

Řekl, že její smrtí přišel o podstatu života, a zopakoval, že na průběh osudné hádky si nepamatuje. K vraždě se nepřiznal. "Nevím, co se stalo, muselo to být něco strašnýho," prohlásil. "Nejde mi na rozum to, že bych napadl manželku. Já jsem ji nikdy nenapadl nějakým předmětem, to se nikdy nestalo," tvrdil soudu. "Nejvíce, co převažuje, je ta lítost," uzavřel své krátké vystoupení.

Kdo ji pobodal? Já

Z telefonického rozhovoru Ingra se zdravotnickou záchrannou službou, kterou přivolal na místo činu, vyplývá, že vrahem je skutečně on. Operátorce na tísňové lince řekl, že jeho manželka krvácí "z břicha, hrudníku, odevšad". Na její dotaz, kdo ji pobodal, odpověděl: "Já." Záznam rozhovoru zazněl i před týdnem u soudu. Ingr uvedl, že si ani nepamatuje, že na záchrannou službu volal.

Šárka Pálková, jihJiřina Veselá