Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Manželství a kocovina

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

Tvrdou ránu všem popíračům klimatických změn zasadil jejich mnohaletý guru, dánský statistik Bjorn Lomborg, autor slavných knih Skeptický ekolog či Zchlaďte hlavy, který už druhou desítku let bojuje proti oteplovacímu alarmismu a nesmyslnému utrácení peněz. Před pár dny publikoval článek Smarter thinking on Climate change, který mnohým věřícím antiekologistům nebude po chuti. Jenže jásat by neměli ani Patočka s Patrikem – Lomborg neobrátil kabát. Jen pracuje se všemi čísly, nikoli jen s těmi, která se mu hodí. Navzdory mým knihám mne „od roku 1998 aktivisté nazývají popíračem globálního oteplování,“ ulevuje si Lomborg. „Je z nich asi cítit frustrace z toho, jak vytrvale poukazuji na fakt, že drastické omezování emisí CO2 nemá žádný smysl.“

„O realitě klimatických změn není žádných pochyb,“ vysvětluje Lomborg. „Klíčová otázka se však týká hospodárnosti naší reakce.“ Lomborg dokazuje, že boj proti oteplování pomocí drastického snižování emisí je extrémně drahý, extrémně neefektivní – jenže navrhuje jiné metody.

Udržet růst teploty pod 2 °C, jak slíbily státy G8, vyžaduje snížit emise o 80 procent do půlky století. Tím bychom zabránili oteplení, které by nás vyšlo na 1,1 bilionu dolarů – ale přitom bychom kvůli emisím museli zpomalit hospodářský růst o 40 bilionů každý rok! „Škody na našich životech napáchané tímto způsobem boje proti oteplování by byly mnohem větší, než jaké škody napáchají klimatické změny samotné.“

Lomborg se proto přimlouvá za velké investice do výzkumu a vývoje zdrojů zelené energie, které by měly vyjít mnohem levněji a které „na rozdíl od emisních škrtů by země třetího světa přijaly za své“.

* * * „Mnoho mých liberálních přátel je přesvědčeno, že se republikáni rozhodli spáchat sebevraždu,“ píše komentátor New York Times David Brooks k primárkám, v nichž radikální Tea Party válcuje umírněné straníky. Republikáni prý opouštějí středové voliče, což je v nadcházejících volbách zničí.

ROZCESTNÍK

„S touto obecně přijímanou teorií mám jen jeden problém. Nejsou pro ni žádné důkazy“, píše lakonicky Brooks. „Republikánská strana se možná posunuje ostře doprava, ale nemáme žádná data dokazující, že by to ohrožovalo její volební vyhlídky,“ říká Brooks a umlčí kritiky čísly z několika prestižních průzkumů. Stejně tak není důkaz pro to, že by úspěch Tea Party měnil celkový postoj středových voličů k republikánům. Naopak, za představitelku krajních názorů považuje mnoho Američanů Nancy Pelosiovou (šéfku Kongresu).

* * * Hannah Selingsonová ve Wall Street Journal v článku Ty to čteš taky? Vem si mne! připomíná povídku Woody Allena Děvky z mensy. Povídání o knížkách je totiž jedním z nejčastějších začátků erotické konverzace – a mnoho firem na tom už postavilo byznys, zejména čím dál využívanější internetové seznamky. Některé, jako Alikewise. com, seznamují páry výhradně na bázi společně oblíbených knih, jiné, jako celosvětová Zoosk.com, přechází k algoritmu postavenému na oblibě knih, hudby a písniček. A mamut mezi seznamkami Match.com ze stejných důvodů uzavřel dohodu s Penguin Books. Článek je naštěstí konzervativně skeptický: „Jak stárneme, je pro nás čím dál důležitější mít vedle sebe někoho milého, někoho, koho zajímá, jak se cítíme“, nikoli nutně toho, s kým lze probírat Prousta a Melvilla.

* * * Mírové rozhovory? A co dávají v televizi? ptá se provokativně v souvislosti s jednáním Izraele s Palestinci aktivistický komentátor Roger Cohen v International Herald Tribune. Jeho text, zamýšlený jako velký souboj s cynismem, nakonec nechtě nahrává všem, kteří se vysmívají současnému „mezinárodnímu mírovému průmyslu“.

* * * Na svých stránkách www.roubini.com nabízí zvěstovatel špatné úrody Nouriel Roubini text Evropská podzimní kocovina. „Po létě, v němž Evropané zapomínali svá trápení na plážích, přišel opět čas střetu s realitou. Protože fundamentální problémy eurozóny zůstaly nevyřešené.“ Záchranný balík sice odvrátil okamžitý bankrot Řecka, ale rozdíly v rizikových přirážkách okrajových zemích se vrátily na úroveň, kterou měly za květnového vrcholu; stress testy ukázaly obrovské kapitálové mezery; oživení bylo jen dočasné – všechny země na okraji buď stagnují, nebo rovnou klesají.

Roubini opět vysvětluje, že „Řecko je insolventní a jeho veřejný dluh bude muset být restrukturalizován“, a uzavírá: „Proto můj nejlepší scénář předpokládá, že se eurozóna nejbližšími roky nějak protluče (somehow muddles through) a ten nejhorší (jehož pravděpodobnost je vyšší než 1:3) předpokládá její rozpad kvůli kombinaci nesplácených veřejných druhů a odchodu některých slabších ekonomik ze zóny.“

To je na Roubiniho vlastně dobrá zpráva. Horší je, že poslední dva roky vycházejí všechny jeho predikce až příliš přesně.

***

Bjorn Lomborg, guru všech popíračů globálního oteplování, jim poslední knihou pořádně zamotal hlavu. Oteplování existuje, způsobuje ho člověk a musíme investovat do zelené energie.

O autorovi| Petr Kamberský, redaktor Orientace

Autor: