Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Již nebudeme rozlišovat my a oni.“ Poslanci jednali o manželství homosexuálů

ilustrační snímek foto: Facebook sdružení Jsme fér

Poslanci začali ve středu projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila manželství i pro osoby stejného pohlaví. Rok poté, co byla předložena. „Již nebudeme rozlišovat na my a oni a všechny páry budou mít stejnou důstojnost,“ řekl jeden z předkladatelů návrhu Josef Bernard z hnutí STAN.
  12:30aktualizováno  14:27

Jednání o návrhu poslanci nedokončili. V debatě, na které měli poslanci ve středu vyčleněných 45 minut, vystupovali převážně zastánci novely občanského zákoníku.

„Navržená úprava nevytváří žádný speciální režim pro gaye a lesby, pouze stávající fungující systém rozšiřuje i na ně,“ řekl Bernard. „Děti vychovávané ve stejnopohlavních párech přestanou žít v právní nejistotě. A jsou to i věci čistě praktické, jako je společné jmění, nárok na určité sociální dávky, výživné, dědění,“ uvedl poslanec.

„Pokud někdo v této zemi platí daně, je právoplatným občanem této země, měl by mít také rovnoprávné zacházení. To by mělo platit pro všechny páry a rodiny,“ zdůraznil Bernard.

„Známe rodiny, kde například dvě mámy vychovávají společně dítě nebo dvě tři děti. Ty děti nemají žádnou právní jistotu, pokud zemřela jejich biologická maminka. Dnes nemáme totiž možnost ani takzvaného přiosvojení pro toho druhého registrovaného partnera či partnerku,“ upozornila místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová. Řekla také, že i katolické Irsko či Španělsko dospěly k tomu, že z právního důvodu nevidí proč dělit lidi na dvě kategorie.

Ať stát nestrká nos do osobních záležitostí lidí, řekla Richterová

„Pojďme umožnit, ať vlastně stát nestrká nos do osobních záležitostí lidí, ať každému umožní, chce-li do svazku vstoupit, ať do něj vstoupí, a když se tak stane, ať z názvu toho svazku nemusí být každému zřejmé, jak to kdo osobně má, to je taky věc soukromí,“ vybídla Richterová.

Pevné zařazení změny občanského zákoníku, která by umožnila manželství „pro všechny“, na což čeká LGBTQ+ komunita, v úterý navrhla šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Šéf poslanců ODS Marek Benda v úterý navrhl, že se má řešit také změna Listiny základních práv, která by naopak zakotvila manželství výhradně jako svazek muže a ženy. Ve středu ale to už neprosadil.

To, že se o návrhu, který má umožnit manželství stejnopohlavních párů začalo jednat, ještě neznamená, že se bude i hlasovat.

„Hlasovat se jen tak nebude, protože k tomu opět bude dlouhá rozprava. Ale i během ní budeme dál jednat,“ uvedla pro iDNES.cz Pekarová Adamová.

Jste pro manželství pro osoby stejného pohlaví?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 20. srpna 2023. Anketa je uzavřena.

Ne4558
Ano2776

Registrované partnerství osob stejného pohlaví má být možné na více úřadech

Do registrovaného partnerství budou moci páry stejného pohlaví vstupovat na jakémkoli úřadě. Počítá s tím změna zákona o matrikách, kterou začali ve středu projednávat poslanci. Nyní je možné partnerství uzavřít na 14 vybraných matrikách. Matriční knihy v listinné podobě zůstanou zachovány, navíc budou i v centralizovaném informačním systému. Žádost o matriční doklad tak půjde vyřídit na jakémkoli matričním úřadu nebo zastupitelském úřadu.

Vládní návrh změny zákona o matrikách přináší i posílení práv dětí, jimž je už nejméně dvanáct let. Budou moci vetovat rozhodnutí rodiče v případě změny svého jména, třeba po rozvodu. „Změna příjmení je obrovský osobnostní zásah. Ta hranice dvanáct let byla konzultována s dětskými psychology,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan.

Návrh novely matričního zákona prošel prvním čtením, nyní se jím budou zabývat jednotlivé výbory.