Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mapy Brna získají třetí rozměr

Česko

BRNO Lidé si už zvykli pozvat přátele pomocí souřadnic mapy a leteckého snímku na internetu. Teď půjde ještě víc: vyznačit i přesné patro či okno budovy. Další rozměr dostávají mapy díky technologii šikmého a panoramatického snímkování, kterou rozvíjejí kartografové v Brně.

Nová technologie mapování umožňuje zachytit krajinu detailněji. Šikmé letecké snímky dokumentují domy, náměstí a parky ze všech světových stran a na rozdíl od klasických svislých snímků přinášejí i pohled na fasádu a informace o výšce budovy. „Snadno si tak lze změřit třeba to, z jaké výšky budou pánové v případě nouze muset skočit z bytu od milenky,“ zažertoval Petr Michovský z Geodisu Brno, kde technologii vyvíjejí.

Šikmý letecký pohled má však i další využití. Pracovat s ním mohou například záchranáři a v několika vteřinách analyzovat dům i přístupovou cestu, což bývá zejména v zastavěných oblastech složité. Jihomoravští hasiči zatím s podobným systémem nepracují. „Znát výšku budovy by však pro naše potřeby rozhodně zajímavé bylo. Je k zamyšlení, zda by tyto snímky bylo možné implementovat do map, s nimiž naši důstojníci pracují,“ připustil Petr Příkaský z operačního střediska hasičského záchranného sboru. Šikmé snímkování už si objednali správci map z brněnského magistrátu i z Mikulova či Znojma.

„Moderní snímkování je uživatelsky příjemné a pro popularizaci kartografie přínosné,“ ocenila Alena Vondráková z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. „Je důležité, aby se uživatelé dostali blíž k různým druhům map – jiná se hodí na túru a jiná na navigaci do auta,“ dodala spoluorganizátorka soutěže Mapa roku.

V Geodisu nyní pracují na spojení technologie šikmých snímků s panoromatickými záběry pořízenými auty v ulicích. Za finanční podpory Evropské unie tak bude brzy možné například určit výšku budovy s přesností několika centimetrů. Z prostorově snímaných objektů se také dají vytvářet trojrozměrné modely měst a podnikat po nich virtuální prohlídky. Budou-li mapy dostatečně aktuální, zájemci o koupi domu tak budou například moci prozkoumat stav objektu.

Snímky překračující vypovídací hodnotu běžné mapy si lidé brzy budou moci prohlédnout například na webu Mapy.cz.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!