3. června 2010 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marek Benda o titul JUDr. přijít nemůže. Nikdy totiž doktorát nezískal

Marek Benda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Benda | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Poslanec a šéf ústavně-právního výboru končící sněmovny Marek Benda (ODS), který byl mezi prvními adepty, jimž hrozilo, že by mohli přijít o titul JUDr. získaný na právech v Plzni, o tento titul nemůže přijít, protože jej nemá. Nedostavil se totiž k promoci.

Deníku Právo to potvrdil Benda i expert na správní právo z plzeňské fakulty František Korbel. Bendovi hrozilo, že mu titul bude odebrán kvůli rigorózní práci, která byla moc krátká a nesplnila formální požadavky.

"Diplom se mu už nestihl vydat, nemá ho tedy, a následně už mu bylo jen sděleno, že už mu diplom vydán nebude, což pan Benda nerozporuje, a u něj je tak věc skončena, protože titul JUDr. vlastně vůbec nedostal," řekl Korbel.

"Já s tímto výkladem nepolemizuji," uvedl Benda, který má nadále jen magisterský titul z roku 2008.

Benda rigorózní zkoušku, která ho opravňovala získat titul JUDr., složil na plzeňské právnické fakultě vloni. Když v této škole na podzim vypukl skandál s plagiátorskou aférou jednoho z prorektorů a ukázalo se, že na fakultě chybějí některé práce studentů a část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle, upozornila České televize, že Benda tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. Jeho rigorózní práce byla navíc téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla.

Právě kvůli skandálu s rigorózní prací Benda nepřišel k promoci. Právu však sdělil, že o titul bude znovu usilovat, práci prý už dokončil. Fakulta však kvůli skandálu zatím všechna rigorózní řízení pozastavila na neurčito.

Lidovky.cz