Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

TOP 09 navrhuje jako ministra pro vědu poslance Ženíška. Zvedne pro něj ruku předchůdkyně Langšádlová?

Marek Ženíšek, poslanec TOP 09 a předseda sněmovního Zahraničního výboru. foto: ČTK

Předsednictvo vládní TOP 09 v úterý na funkci ministra pro vědu a výzkum nominovalo poslance a předsedu sněmovního Zahraniční výboru Marka Ženíška. Pro server Lidovky.cz to potvrdil sám poslanec. „Moc si doporučení vážím, beru ho jako ocenění mé dosavadní práce,“ sdělil Ženíšek.
  11:50

Zda se ovšem opravdu ministrem stane, musí ještě potvrdit ve čtvrtek výkonný výbor strany. Ten čítá 39 členů včetně exministryně Heleny Langšádlové či bývalého šéfa strany Jiřího Pospíšila. Předsednictvo strany se skládá z 16 členů.

Že konečnou instancí je výkonný výbor, je dle poslance a místopředsedy strany Matěje Ondřeje Havla zcela běžné. „Předsednictvo navrhuje usnesením, výbor schvaluje. U docenta Pavla Tuleji (předchozí nominant, který se ale po novinářských zjištěních vzdal kandidatury – pozn.red.) tomu nebylo jinak,“ uvedl poslanec.

„Pro Marka Ženíška budu hlasovat, protože je zkušeným politikem, který má vedle Poslanecké sněmovny i praxi z exekutivy a zná i akademické prostředí,“ uvedla pro server Lidovky.cz exministryně a současná poslankyně Langšádlová. „Věřím, že se mu podaří mnou rozpracované úkoly dokončit,“ doplnila.

„Absurdní honba za publikační činností.“ Tuleja uvízl v síti pochybností, TOP 09 dál shání ministra

Na post uvolněný po Langšádlové měl nastoupit v pondělí ekonom Pavel Tuleja (oba TOP 09). V pátek se kandidatury vzdal kvůli informacím o tom, že publikoval v takzvaných predátorských časopisech, a kvůli kritice kvality své odborné práce.

Ženíšek byl v letech 2005 až 2009 členem KDU-ČSL. V TOP 09 je od roku 2009, kdy se také stal místopředsedou strany. Řadovým místopředsedou byl do roku 2015, kdy byl na dva roky zvolen prvním místopředsedou strany. V letech 2017 až 2019 byl opět místopředsedou.

Ženíška podle šéfky strany Markéty Pekarové Adamové navrhla drtivá většina členů předsednictva. Je podle ní velmi zkušeným politikem, ale také člověkem se zkušeností z exekutivní sféry, neboť byl náměstkem dvou ministrů. Od roku 2008 byl čtyři roky náměstkem pro oblast mezinárodní sekce a vězeňství na ministerstvu spravedlnosti, od ledna 2012 do července 2013 prvním náměstkem ministra zdravotnictví.

Nový ministr pro vědu? TOP 09 má dalšího kandidáta oznámit už v příštích dnech, zřejmě zvolí osvědčenou cestu

Výkonný výbor o nominaci rozhodne ve čtvrtek. Pekarová Adamová chce co nejdříve o kandidátovi informovat premiéra Petra Fialu (ODS) a prezidenta Petra Pavla.

Klíčovou prioritou nového ministra pro vědu bude navýšení rozpočtu na vědu a výzkum na příští rok o několik miliard korun, řekla šéfka strany. Letos mají výdaje činit zhruba 40 miliard korun. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhuje pro příští rok rozpočet na vědu 45,2 miliardy korun.

Úvahy o mimořádném sjezdu TOP 09 podle Pekarové Adamové nejsou namístě, při dnešním jednání předsednictva o něm nepadlo ani slovo. Za důležité považuje soustředit se na nadcházející volby. Strana se podle ní snaží napravit to, co je často vytýkáno kabinetu, a to nedostatečnou komunikaci. Jedinou nespokojenou krajskou organizací je podle Pekarové Adamové středočeská, odkud Langšádlová pochází.

Pospíšil: TOP 09 by měla do voleb zapojit Kalouska. Pokles preferencí strany souvisí s chováním vůči němu

Šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, který se zasedání předsednictva zúčastnil, uvedl, že do vlády by se Ženíškem vstoupil člověk, který má zkušenosti s fungováním ministerstev a kabinetu. Domnívá se, že projekty, které Langšádlová začala, včetně nového zákona o vědě, bude schopen dokončit.

Dnešní debata byla podle Pospíšila otevřená a místy emocionální. „Myslím, že všichni si teď uvědomují, že nás čekají za několik týdnů volby, a jak se říká, zajíci se mají sčítat po honu,“ poznamenal. „Nikdo dneska opravdu nevolá po svolání nějakého mimořádného sněmu,“ dodal.

Autoři: ,