Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Marná (nejen britské) politiky snaha

Česko

Aniž by to bouřící se britští studenti tušili, v minulých týdnech protestovali proti omezování hodnot a zájmů. Pro demokracii je totiž zhoubné, aby zásadní pohled na společenské postavení studenta nedefinovali politici, ale „nezávislá“ komise odborníků, což tentokrát vedlo ke zvýšení školného.

Hořící vánoční strom, limuzína prince Charlese napadena či nejstarší britská knihovna obsazená studenty, takové výjevy nám nabídla média v souvislosti se zvyšováním školného v Británii. Na jedné straně stojí vláda, která se zaštiťuje expertní Browneovou zprávou, na druhé velká část současných studentů a akademického establishmentu. Než se začneme připravovat na podobnou vlnu násilných protestů v souvislosti s plány vlády na zavedení školného v Česku, podívejme se, jak došlo ke zvýšení poplatků placených studenty na britských vysokých školách a kde se vzala taková vlna nevole.

Ve čtvrtek minulého týdne schválila koaliční vláda Velké Británie, tvořená konzervativci a liberálními demokraty, opatření zvyšující limity pro školné. Jde v zásadě o trojnásobné zvýšení horní hranice podílu studentů na vysokoškolském vzdělávání. Věc má řadu nuancí, především se týká různých škol různě, ve školném mají existovat pásma s různými podmínkami a obecně se změna nevztahuje na skotské studenty, ti ani teď v Británii neplatí. Dlouhodobý odpor studentských organizací v čele s Národní studentskou unií vyvrcholil právě v den schvalování, trvá ovšem od poloviny října. Zvyšování školného zapadá do celkového vládního plánu šetření státních výdajů, podoba této změny však vychází z doporučení odborné Browneovy komise. Jak souvisejí nestraničtí experti, koaliční vláda, osekávání výdajů a studenti v ulicích?

Vlády ve stínu zpráv expertů Domnívám se, že hlavní potíž je právě v expertech a jejich roli. Zájmy a hodnoty, o které v politice má jít, byly svěřeny do rukou odborníků. Jak poznamenal politolog Petr Kopecký: „Lze jen čekat, kdy budou poslanci Dolní sněmovny místo voleb vybíráni komisí expertů.“ Tímto aforismem shrnul tendenci omezit prostor pro rozhodnutí založená na hodnotách a pro stranickou soutěž. Nezávislost britské státní správy bývá často dávána za příklad. Británie to však s nezávislostí přehnala. Nezávislost totiž v britském pojetí dnes znamená, že po příchodu ministra nové vlády se v ministerském aparátu mění jen pár poradcovských míst. To vede k obcházení či vyloučení politické zodpovědnosti. Je pak otázkou, nakolik mezi sebou strany vůbec mohou soupeřit o ideová řešení, když se nakonec musejí spolehnout na jeden a týž aparát, jedny a tytéž experty.

Část studentů a veřejnosti je velmi viditelně nespokojena. Motivy jsou různé, od jednoduché nechuti platit více přes odpor k zavádění tržních mechanismů do školství a obecný odpor ke škrtům až po furiantství. Paradoxní je, že k zásadním obratům ve vysokoškolské politice došlo úplně jindy. Proti samotnému zavedení školného po roce 1997 či expanzi vysokého školství na přelomu 80. a 90. let je současná změna slabým odvarem. Není náhodou, že i tyto změny byly přijaty na základě doporučení nadstranických expertních komisí. Dějiny britské vysokoškolské politiky se přestaly psát podle činů vlád, čteme o Robbinsově zprávě, Dearingově zprávě, případně Harrisově zprávě.

Politici se zbavili zodpovědnosti, v případě koaličních liberálních demokratů dokonce navzdory svým jasným předvolebním slibům o zrušení školného. Jak se popasovat s rozporem předvolebních slibů a rad „skutečných odborníků“? Liberální demokraté kapitulovali, přestože mají silnou voličskou podporu právě u studentů i v rámci akademické obce. Britové sice nejsou zvyklí na koaliční vládnutí a liberálové byli dlouhá desetiletí v opozici, a tak dělají různé „začátečnické“ chyby. Ovšem jejich obrat je především výsledkem nezdravého mediálního klinče mezi „správnými“, „odbornými“ kroky a odpovědností vůči voličům. Média sice tlačí na jasné předvolební sliby odrážející ideová východiska jednotlivých stran, ale zároveň politikům nedávají prostor, protože každý pokus o vytvoření kompaktnějšího ministerského týmu je kvůli mediálnímu tlaku na nezávislost státní správy neprůchodný. Vůdce liberálních demokratů Nick Clegg je pro bulvár neomalencem, jemuž z lhaní narostl dlouhý nos. A voličům se hra na jediné správné, odborné řešení přestává líbit, alespoň těm hlučnějším.

Extrémní depolitizace V Česku se často žehrá na politizaci státní správy, nedostatek odbornosti a diskontinuitu vládnutí po posunech politických sil. V britském případě ovšem vidíme, že extrémní depolitizace ohrožuje demokracii a rozjívení studenti to jen ilustrují. Ačkoli si to možná neuvědomují, jejich protest logicky směřuje především proti omezování soutěže hodnot a zájmů. Expertní komise nemají být nahrazeny ideologickými frázemi, ale bylo by užitečné zpřesnit, jaká by měla být jejich role. Z hlediska demokratických principů je zhoubné, aby zásadní pohled na společenské postavení studenta definovala „nezávislá“ komise. Je investice do vysokého školství spíše osobní, nebo celospolečenská záležitost? K čemu vlastně mají být univerzity, jakou částí rozpočtu financovat vysokoškolské vzdělání a kolik dát třeba fyzicky postiženým občanům? Z výsledků takových úvah může vycházet návrh řešení. Základní směřování a zasazení do kontextu ostatních politik a výdajů má však být založeno na ideových postojích. Odborné komise nemají určovat, v jaké společnosti chceme žít, nemají k tomu narozdíl od politiků mandát, jejich hodnotové postoje jsou navíc jejich odborným renomé spíše zatemňovány. Odborníci mohou poradit s tím, jak se k určité představě společnosti dopracovat a zda změny fungují tak, jak bylo zamýšleno. Mnoho odborníků mohou diletantská zadání od politiků zlobit, ale taková je (naštěstí) demokracie.

V Česku studentské bouře pravděpodobně nehrozí. Dosavadní odpor vůči školnému zatím rezonoval u několika desítek aktivistů. Měli bychom si však dát pozor na to, aby se i u nás z vysokoškolské politiky nestala pouze technicistní diskuse nad nejsprávnějším, nejefektivnějším a nejudržitelnějším řešením. Nemluvě o tom, že v Česku je volání po odborných stanoviscích často zástěrkou pro prosazení osobních či dílčích zájmů. Lord Browne bývá obviňován z lecčeho, osobní zájmy to nicméně v případě bývalého šéfa British Petroleum nejsou. Expertům v politice místo patří, vedení se však mají ujmout politici, ne naopak.

O autorovi| VOJTĚCH RIPKA, politolog Autor je v současnosti na studijním pobytu na Oxfordské univerzitě

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...