Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Mars se na obloze setká se Saturnem

Česko

Během krátkých červnových nocí můžeme obdivovat tři nápadné planety sluneční soustavy. Večerní oblohu zdobí Mars a Saturn. I když se viditelnost obou planet rychle zhoršuje, stále ještě patří mezi dominantní „hvězdy“. Navíc se k sobě v červnu nápadně přiblíží. Zatímco počátkem měsíce od sebe budou téměř 20 stupňů daleko, na sklonku měsíce je bude dělit pouhých pět stupňů.

V té době se Mars současně ocitne v těsné blízkosti hvězdy Regulus ze souhvězdí Lva. Je samozřejmé, že k tak zajímavému setkání dojde pouze při pohledu ze Země. Na Mars se sice budeme dívat ze vzdálenosti 320 milionů kilometrů, Saturn však bude čtyřiapůlkrát dále a Regulus dokonce sledujeme z dálky 77 světelných let!

Červnové noci však budou patřit i největší planetě sluneční soustavy - Jupiteru. Vychází již kolem 22. hodiny a tvoří dominantu souhvězdí Střelce. V noci z 19. na 20. června a z 20. na 21. června v jeho blízkosti najdeme i Měsíc krátce po úplňku.

Pokud na Jupiter namíříme jakýkoli malý dalekohled (stačí divadelní kukátko), pak zjistíme, že jej doprovází čtyři satelity - Io, Europa, Ganymedes a Kallisto. I když při pohledu ze Země vypadají jen jako zářící body, ve skutečnosti jsou podobně veliké jako náš Měsíc. Jupiterovy satelity obíhají kolem planety, proto můžeme sledovat, jak z noci na noc mění polohu.

Nebeský oční test Téměř nad hlavou nám po celý červen září jedna z nejnápadnějších skupin hvězdné oblohy - Velký vůz. Jakkoli jde pouze o součást rozsáhlejšího souhvězdí Velké medvědice, naši pozornost si zaslouží především dvojice na první pohled nezajímavých stálic - Mizar a Alcor.

Snadno je rozlišíme i bez dalekohledu. Obě stálice na obloze dělí 11 úhlových minut, takže pokud nepotřebujeme brýle na dálku, nemohou pro nás představovat žádný problém. Stačí však vada půl dioptrie a hvězdy se promění ve dvě kruhové skvrnky, které už od sebe odděleně nerozlišíme.

Tím ale překvapení ukrytá v tomto systému nekončí. Samotný Mizar totiž v malém dalekohledu snadno „rozložíme“ na dvě hvězdy. Jasnější „Mizar A“ má hvězdnou velikost 2,4 magnitudy, „Mizar B“ leží 14 úhlových vteřin daleko a je o jeden a půl magnitudy slabší.

Mizar A+B je nejstarší známá dvojhvězda, které si v lednu 1617 všiml již Galileo Galilei se svým přítelem Benedettem Castellim.

Jestli k systému patří i Alcor, však není zřejmé. Vzdálenost Mizaru se odhaduje na 78 světelných roků, Alcor by měl být o tři světelné roky dále. Alcor s Mizarem tedy dost možná tvoří tzv. optickou dvojhvězdu, poměrně vzácný případ stálic, které jsou úhlově blízko pouze při pohledu ze Země. Mizar A a B naopak představují fyzickou dvojhvězdu: stálice, které obíhají kolem společného těžiště.

O autorovi| JIŘÍ DUŠEK, Autor je astronomem ve Hvězdárně a planetáriu M. Koperníka v Brně

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...