8. června 2014 12:44, aktualizováno  13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marvanová nebyla v práci třeba i několik dní, řekla Válková

Válková gestikuluje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válková gestikuluje. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA "Paní Marvanová vedla svou sekci ne zcela standardně, několik dní tam třeba nebyla." Taková slova pronesla na adresu své bývalé první náměstkyně Hany Marvanové ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Podle jejích slov se Marvanová pasovala do pozice Johanky z Arku.

Ministryně Válková řekla, že spor mezi ní a náměstkyní Marvanovou byl z části také kvůli komunikaci. "Nevěděla jsem, co se s legislativně zpracovanými návrhy děje. To mi vadilo a na to jsem ji (Hanu Marvanovou; pozn. redakce) opakovaně upozorňovala," řekla Válková v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Marvanová podle Válkové nevedla legislativní sekci, kterou měla na ministerstvu na starosti, dobře. Někteří podřízení prý nebyli spokojeni s tím, jak první náměstkyně hodnotila jejich práci. "Její vedení legislativní sekce nebylo zcela standardní. Několik dní tam třeba nebyla, pak tam přiběhla a dala chaotické pokyny," dodala ministryně.

Podle Válkové ale odchod její první náměstkyně nijak nenaruší plány rezortu spravedlnosti. "Boj s korupcí nekončí odchodem jedné solitérky, která se jmenovala do funkce Johanky z Arku."

Nepřehlédněte

Odchodem Hany Marvanové z ministerstva spravedlnosti údajně vyústil spor o výběr krajských soudců. Komise pod vedením Marvanové zvolila pro brněnský soud Milana Bořka z Vrchního soudu v Brně, pro ústecký zase Jana Veselého z Okresního soudu v Mělníku.

"Rozhodla jsem se, že jméno Milana Bořka navrhnu prezidentu republiky,"
 potvrdila Válková. Proti Janu Veselému má ministryně stále pochybnosti. Soudci z ústeckého soudu totiž Válkové zaslali dopis, ve kterém stojí proti novému předsedovi. Válková si s ním chce nejdříve promluvit.

Jak udělat díru do světa?

Po odchodu Marvanové nastoupil na pozici prvního náměstka ministryně spravedlnosti Robert Pelikán, do té doby šéf legislativního odboru ministerstva financí. Že by Pelikána na ministerstvo prosadil šéf financí Andrej Babiš (ANO), ale Válková odmítá. "Roberta Pelikána znám, je odvážný, mladý, chce udělat díru do světa, jak to v jeho věku bývá," řekla Válková s tím, že je potřeba se soustředit na důležité úkoly, které na rezortu spravedlnosti leží.

Marvanová o víkendu v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásila, že ji Bezpečnostní informační služba upozorňovala na prorůstání podsvětí a klientelismu do soudů v Ústí nad Labem a Brně. BIS o tomto riziku hovořila už ve zprávách minimálně v letech 2009 až 2011. "To jsou známé skutečnosti, například na Moravě či v Ústeckém kraji, ale nemáme dostatek důkazů. Nedisponuji zprávou BIS, která by uváděla konkrétní jména," řekla v televizi Válková. "Sleduji to a rozhodně chci vědět, kam ta věc došla," dodala. Zároveň ale potvrdila, že ve zprávách BIS byly velmi důvodné skutečnosti o tom, že některá řízení neprobíhají řádně.

Válková: Boj s korupcí nekončí odchodem jedné solitérky:

hmHana Mazancová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.