Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Masakr na akciových trzích

Česko

Finanční svět se bojí problémů Řecka. Ke konci týdne tak akcie padaly volným pádem

NEW YORK / PRAHA Panika, hysterie a volný pád cen akcií. Těmito slovy lze popsat, co se dělo na akciových burzách na konci minulého týdne. Investoři se v čirém zoufalství kvůli obavám z rozšíření fiskální nákazy z Řecka do dalších zemí Evropy zbavovali cenných papírů, jak nejrychleji mohli. Ušetřena nezůstala ani pražská akciová burza.

„To, co jsme tu v posledních hodinách zažívali, byl naprostý kapitulační výprodej. Strach o státní dluhopisy v Evropě vyvolal úplnou paniku,“ uvedl Brian Dolan, hlavní analytik společnosti Forex.com.

K panickým výprodejům přispělo televizní sledování násilných protestů proti vládním úsporným opatřením v Aténách a obavy z toho, že německý parlament neschválí příspěvek Německa k mezinárodní finanční pomoci Řecku.

Klíčový americký akciový index Dow Jonex ztratil během krátké chvíle téměř 1000 bodů, což je nejvíce v historii. Postupně však část ztrát zase smazal. Čtvrteční obchodování bylo nakonec uzavřeno na hodnotě 10 520,32 bodu, což znamená propad o 3,2 procenta.

Do historie se obchodování z konce minulého týdne na americkém trhu zapíše i z toho důvodu, že nastal největší procentuální propad od krize z roku roku 1987 – o 9,2 procenta. Během pouhých deseti minut na amerických burzách změnilo majitele přibližně 1,3 miliardy akcií. Tržní hodnota těchto akcií se během chvíle propadla až o bilion dolarů.

„Nejistota okolo Řecka akcelerovala. Investoři nechtěli držet své pozice, protože nevěděli, co se semele,“ uvedl Philippe Gijsels z bruselské makléřské firmy BNP Paribas Fortis Global Markets.

Roční nuda skončila Závěr minulého týdne jasně ukázal, jak křehký byl optimismus, který vládl na kapitálových trzích uplynulý rok. Vzpomínky na pád americké investiční banky Lehman Brothers jsou ještě pro mnoho lidí velmi čerstvé. Přitom dění na trzích ke konci minulého týdne začátek globální krize v roce 2008 nápadně připomínalo.

Ekonomická krize tak ještě zdaleka nemusí být minulostí a celý svět může ještě hodně potrápit. Tentokrát by ale příčinou byla Evropa.

„Evropská dluhová krize je velký problém, který v dohledné době jen tak nezmizí. Ale s tím, co se stalo ve čtvrtek, vzrostlo mezi investory znepokojení nad tím, že prostředí v současném období není zrovna bezpečné,“ uvedl Stephen Massocca, ředitel společnosti Wedbush Morgan.

Stejně jako on si i další investoři uvědomují, že problém Řecka může být pouze začátkem krize celoevropského měřítka.

Není náhodou, že nervozita stoupá i mezi bankami. Mezibankovní trh v Evropě začíná už být krizí ochromován podobně, jako jej paralyzovala finanční krize na podzim r. 2008. Mezibankovní úrokové sazby Euribor v důsledku toho stouply na čtyřměsíční maximum. „Banky si už zase nevěří, podobně jako po pádu Lehman Brothers,“ uvedl Jens-Oliver Niklasch, analytik Landesbank Baden-Wuerttemberg.

Česká burza „drží basu“ Ušetřen paniky nezůstal ani český akciový trh. I zde byla ke konci uplynulého týdne hektická nálada a mnoho investorů se zbavovalo svých aktiv za každou cenu.

Hlavní index pražské burzy PX se skokově propadl o 3,5 procenta. Následně své ztráty zmírnil. Ve čtvrtek PX nakonec odepsal 1,2 procenta své hodnoty, v pátek už necelá tři procenta.

„Investoři se začínají obávat, že bankovní krize z předminulého roku se bude opakovat,“ varoval Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT. Nejistota na finančních trzích může podle něj utlumit probíhající ekonomické oživení.

Graf

VÝVOJ AKCIOVÝCH INDEXŮ V USA A V ČR

Index Dow Jones (USA)

Dow Jonesův index ve čtvrtek pomalu oslaboval. Asi dvě hodiny před koncem obchodování se ale začal propadat stále rychleji. Za 15 minut klesl o 700 bodů. Šlo o největší jednodenní propad v historii.

Index PX (Česko)

Autor: