Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Masakr v Katyni měli na svědomí nacisté, píší komsomolci na svém webu

Česko

  15:27aktualizováno  16:20
PRAHA - Komunistický svaz mládeže (KSM) bude čelit trestnímu oznámení pro popírání a zpochybňování genocidy. Na jejich webu se totiž objevilo tvrzení, podle něhož masakr polských vojáků v Katyni během druhé světové války neměli na svědomí sovětští komunisté, ale nacisté.

Komunistický svaz mládeže. foto: Lidové noviny

Novinářům to řekl senátor ODS Jiří Oberfalzer, který se rozhodl dát podnět k trestnímu stíhání spolu s bývalým policejním prezidentem Stanislavem Novotným a zástupcem Informačního institutu Petrem Cibulkou.

"Postup KSM je skandální," uvedl Oberfalzer s tím, že i po uznání
odpovědnosti a omluvě za katyňský zločin ruskými představiteli čeští mladí komunisté vydávají za pravdu dokumenty sovětského Lidového komisariátu vnitřních záležitostí (NKVD) a pokračují tak v tom, co po desetiletí tvrdil sovětský režim.

I přesto, že ministerstvo Komunistický svaz mládeže zrušilo, vyrážejí jeho členové vyjadřovat své myšlenky do ulic.

V Katyni u ruského Smolenska v roce 1940 sovětská tajná policie postřílela 22.000 zajatých polských důstojníků. Moskva po desetiletí sváděla vinu za katyňský zločin na Němce, odpovědnost přiznala teprve na počátku 90. let.

KSČM se o názorů mladých komunistů mírně distancovala. KSM je podle mluvčí strany občanským sdružením, které není začleněno do KSČM. "Ať už se jedná o jakékoli názory jeho členů, nesou za ně plnou odpovědnost, tak jak v právním státě bývá zvykem," uvedla mluvčí.

Podle komsomolců byly důkazy zmanipulovány
Podle mladých komunistů byly důkazy o tom, že masakr nařídilo sovětské vedení, zmanipulovány. "Falzifikace katyňské kauzy je o to hanebnější, že se na ní podílí antikomunistické vedení Ruska v čele s (Vladimirem) Putinem a (Dmitrijem) Medveděvem," uvádějí v jednom ze série článků na webu.

"Jakékoli schvalování, omlouvání či zastírání pravdy o zločinech, které jdou proti lidskosti a proti demokracii, ohrožuje demokracii. Pokud demokratický stát nebude rázně a srozumitelně proti takovýmto skutkům postupovat, pak to může vést k fatálním koncům, které z minulosti známe," uvedl senátor.

Hrozí jim tři roky vězení
Podnět, který dnes Oberfalzer podepsal, během odpoledne doručí státnímu zastupitelství pro Prahu 5. Trestný čin popírání nebo zpochybňování genocidy se týká mimo jiné komunistických zločinů proti lidskosti a snahy zničit třídní nebo jinou podobnou skupinu lidí. Za jeho spáchání hrozí až tři roky vězení.

Autoři: ,