Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Komunistický svaz mládeže může dál fungovat, rozhodl soud

Komunistický svaz mládeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunistický svaz mládeže. | foto: Lidové noviny

PRAHA Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra z roku 2006 o zrušení občanského sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Žalobou svazu se zabýval podruhé. V březnu 2008 jí nevyhověl, když dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem.

Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat.

Verdikt nabude právní moci po doručení rozhodnutí účastníkům sporu. Lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta ovšem nemá odkladný účinek.

Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 rozpustilo občanské sdružení ve správním řízení především kvůli obsahu jeho programu uveřejněného na internetových stránkách. Podle úřadu program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

Mají se komunistické organizace zakázat? ANKETU NALEZNETE ZDE

Výchozím bodem pro rozpuštění KSM se stala především věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem." Tato formulace navíc již byla upravená, místo novější formulace "svaz stojí na straně úsilí" v programu svazu původně stálo "svaz usiluje".

KSM větu přeformuloval poté, co jej k tomu vyzvalo ministerstvo. Úřad již v roce 2005 od policie obdržel podnět, že cílem svazu je porušovat ústavu a zákony. S novější formulací se ovšem ministerstvo nespokojilo a úřad zahájil řízení o zrušení sdružení. V rozhodnutí o rozpuštění KSM úřad uvedl, že sdružení vyvíjí činnost, jejímž cílem je porušovat ústavu a zákony. Text byl podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod a neslučitelný se základními demokratickými principy.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!