Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunistický svaz mládeže může dál fungovat, rozhodl soud

Česko

  10:07
PRAHA - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra z roku 2006 o zrušení občanského sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Žalobou svazu se zabýval podruhé. V březnu 2008 jí nevyhověl, když dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem.

Komunistický svaz mládeže. foto: Lidové noviny

Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat.

Verdikt nabude právní moci po doručení rozhodnutí účastníkům sporu. Lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta ovšem nemá odkladný účinek.

Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 rozpustilo občanské sdružení ve správním řízení především kvůli obsahu jeho programu uveřejněného na internetových stránkách. Podle úřadu program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

Mají se komunistické organizace zakázat? ANKETU NALEZNETE ZDE

Výchozím bodem pro rozpuštění KSM se stala především věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem." Tato formulace navíc již byla upravená, místo novější formulace "svaz stojí na straně úsilí" v programu svazu původně stálo "svaz usiluje".

KSM větu přeformuloval poté, co jej k tomu vyzvalo ministerstvo. Úřad již v roce 2005 od policie obdržel podnět, že cílem svazu je porušovat ústavu a zákony. S novější formulací se ovšem ministerstvo nespokojilo a úřad zahájil řízení o zrušení sdružení. V rozhodnutí o rozpuštění KSM úřad uvedl, že sdružení vyvíjí činnost, jejímž cílem je porušovat ústavu a zákony. Text byl podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod a neslučitelný se základními demokratickými principy.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat