Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Máte smůlu! Kapitán Němců Lahm mohl vést český tým

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Kdyby Češi po druhé světové válce nevyhnali ze země sudetské Němce, mohl kapitán německého fotbalového mužstva Phillip Lahm místo úspěšné jedenáctky Německa dirigovat hru českého týmu. Tvrdí to vedení Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SLÖ) v Rakousku. Vysídlenci či jejich potomci totiž nevynechají jedinou příležitost, aby světu připomněli svůj poválečný osud. A výjimkou není paradoxně ani fotbalové mistrovství světa v Jižní Africe. Pokud dnes Německo porazí v semifinále Španěly, budou o světový titul bojovat podle SLÖ i potomci sudetských Němců.

„Kapitán mužstva Phillip Lahm má sudetoněmecké kořeny. Jeho dědeček se narodil u Tachova a po válce byl z Česka odsunut,“ píše předseda SLÖ Gerhard Zeihsel v prohlášení, jež rozeslal mnoha evropským médiím.

Pokračování na straně 19

Máte smůlu! Kapitán Němců mohl vést Čechy

Dokončení ze strany 1

Připomněl, že mladý německý kapitán se ke svým sudetoněmeckým kořenům vždy hrdě hlásil a stále udržuje kontakt s domovinou svého dědečka. „Držíme mu palce na cestě za dalšími úspěchy,“ říká Zheisel. Lahm ale není údajně jediným špičkovým fotbalistou Německa, jehož předci pocházejí z oblastí ve východní Evropě, dříve většinově osídleným německým obyvatelstvem. Dokonce i Miroslav Klose a Lukas Podolski, kteří se narodili v Polsku, mají podle Zheisela více německý než polský původ. I když se jejich rodiny do Německa přestěhovaly až dlouho po válce, a nebyly tedy odsunuty, jedná se údajně o potomky Němců z Horního Slezska. „Existuje tedy stále živé spojení mezi německým fotbalem a historickými německými oblastmi ve východní Evropě,“ tvrdí Zheisel. Ačkoliv snaha SLÖ oživit připomínku poválečného odsunu Němců

prostřednictvím fotbalovému šampionátu může mnoha nezávislým pozorovatelům připadat úsměvná až komická, sudetští Němci se úpěnlivě snaží, aby se na jejich osud nezapomnělo. Dokonce ani v Rakousku a Německu totiž mladí lidé už zdaleka nemají takové znalosti válečných a poválečných událostí jako jejich rodiče a slovo „sudetský Němec“ jim v mnoha případech už nic neříká. Proto zástupci krajanských sdružení nejen připomínají při každé příležitosti světu, jací slavní lidé mají sudetoněmecké kořeny, ale zároveň tvrdě kritizují třeba rakouské sportovní novináře za to, že při sportovních přenosech z Česka používají pouze české, a nikoliv historicky německé názvy českých měst. Při nedávném mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci tak například rakouská televize ORF dostala stovky rozhořčených dopisů, jejich pisatelé si stěžovali, že novináři mluví pouze o Liberci, a nikoliv o Reichenbergu.

Autor: