Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Materiál už jde sehnat snáz. Dělníci dál chybí

Česko

Developerské společnosti si stěžují na nedostatek stavebních řemeslníků a na dlouhé čekací lhůty v dodávkách materiálu. Může za to prý stavební boom a mírná zima.

Stavbyvedoucí, zkušení instalatéři, elektrikáři a topenáři, truhláři - to jsou podle stavebních a developerských společností v současné době nedostatkové profese. „Ve stavebnictví je nedostatek především kvalifikovaných dělníků v základních stavebních profesích a tento stav se zhoršuje už přibližně rok. Dost není ani techniků a stavbyvedoucích, ale zde se daří vyhledávat a přijímat čerstvé absolventy středních a vysokých škol,“ uvedl pro ČTK mluvčí firmy Skanska Ondřej Šuch.

Podle Aleše Novotného, výkonného ředitele společnosti Central Group, je navíc zástupce těchto profesí na rozdíl od méně kvalifikované pracovní síly velmi nesnadné dovážet ze zahraničí. Normy například v zemích bývalého Sovětského svazu, ale dosud třeba i v Rumunsku, totiž v podstatě neodpovídají našim standardům. „Takový pracovník tedy nemůže v našem prostředí kvalifikované práce provádět,“ upozorňuje Novotný.

Problém s nedostatkem pracovních sil potvrzuje i Jiří Pecháček, generální ředitel developerské společnosti Finep. „Stavební firmy skutečně čelí nevídanému nedostatku stavebních dělníků. Celá východní Evropa - Ukrajina, Rusko -, jihovýchodní Asie - Čína, Thajsko atd. -a dále Arabské emiráty (především Dubaj) totiž zažívají obrovský stavební boom. Následkem je nevídaná poptávka po stavebních řemeslnících všeho druhu,“ konstatuje Pecháček a vzpomíná, jak musely stavební společnosti kvůli nedostatku místních řemeslníků u jednoho z projektů firmy Finep zajistit omítkáře až z Vídně.

Nakupujte virtuálně Nedaří se vám sehnat cihly, beton nebo izolaci? Zkuste to na internetovém tržišti.

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil často končí nedodržením sjednaného termínu dokončení stavby. „V současné situaci vysoké poptávky na trhu a nedostatku zkušených stavbyvedoucích a dalších provozních manažerů snadno může dojít k situaci, že pro danou stavbu nejsou včas zajištěny dodávky materiálu, subdodávky specializovaných profesí a podobně,“ vysvětluje Aleš Novotný.

Stavební firmy u nás ale nebojují jen s nedostatkem dělníků, ale také stavebních materiálů, především pak tepelných izolací a zdicího materiálu. „Hovoříme-li konkrétně, největším problémem v loňské sezoně byla realizace fasád, a to jak po stránce materiálové, tak ohledně pracovních sil. Následkem toho měly tři naše projekty dokončené v loňském roce zhruba dvou až tříměsíční zpoždění,“ popisuje Pecháček.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Z průzkumu LN vyplynulo, že v současné době popsaný problém trápí asi všechny velké stavební a developerské firmy. „Žádného z hlavních stavebních materiálů na trhu není dostatek. Především ale jde o hlavní zdicí materiál, výplně otvorů - zejména plastové -, tepelné izolace a betonářskou ocel. Náš dodavatelský systém je nicméně nastaven tak, že naši generální dodavatelé jsou smluvně vázáni k tomu zajistit si materiálové dodávky s dostatečným předstihem,“ popisuje Novotný.

Chybí stavební materiál i jeho dopravci

Potíže prý začaly začátkem roku u zdicích materiálů a tepelných izolací. „V období dubna až června jsme měli největší potíže s dodávkou tepelných izolací, kdy zpoždění trvalo až měsíc. Nyní nás trápí až měsíční zpoždění dodávky vnitřních dveří, u nichž se zároveň snížila kvalita. Obecně je také diskutabilní kvalita servisu dopravců. Z jejich nedostatku vyplývá určitá nespolehlivost dodávek. Někdy se tak stane, že časové prodlevy na stavbě vznikají jen kvůli nim,“ stěžuje si Jan Řežáb, jednatel společnosti JRD.

Dodává, že kromě uvedeného zboží a materiálů se nedostatkové položky mění sezonně podle toho, jaké informace se k odběratelům dostanou od výrobců. „Pokud výrobce oznámí zvýšení cen, stavební firmy se předzásobí, což má za následek vykoupení skladů a krátkodobý nedostatek zboží,“ tvrdí Řežáb.

Podle Michala Bareše, zaměstnance Stavebnin Obříství, byla situace nejkritičtější začátkem léta. „Na izolační materiál, jako je vata, se čekalo až dva měsíce. Dva největší výrobci totiž odstavili linky, jeden z nich pak navíc dvakrát po sobě vyhořel. Tohoto zboží byl pak kritický nedostatek,“ vzpomíná. Dlouhých čekacích lhůt si užili i dodavatelé cihel a zdicího materiálu. „Český výrobce měl čekací lhůty i tři měsíce. Tak se začalo vozit z Německa. Zpočátku uspokojili sousední výrobci poptávku do jednoho až dvou týdnů, postupně se ale kvůli velké poptávce protáhly dodací lhůty až na tři týdny,“ popisuje Bareš.

Jednou z příčin nedostatku stavebního materiálu je podle Pecháčka vývoz tohoto zboží do zahraničí. „Konkrétně jde o cihly, které se ve velkém vyvážejí do Polska. Polský stát totiž poskytuje dotace místním stavebním firmám na nákup stavebních materiálů,“ vysvětluje.

Primárním důvodem je ale prý převis tuzemské poptávky nad nabídkou. „Dlouhodobé předzásobení jak výrobců, tak stavebních firem se již vyčerpalo. Druhotně se tento efekt sčítá s nárůstem poptávky po stavebních materiálech nejen ve střední Evropě, ale i v dalších částech světa, například v Číně či Indii,“ upozorňuje Aleš Novotný.

Svou roli sehrála i mírná zima. „Na to nebyli připraveni výrobci ani dodavatelé, kteří se nestihli předzásobit,“ zdůvodňuje Michal Bareš akutní nedostatek některých materiálů během jara a léta.

Menší dodavatelé: situace se lepší

Zatímco podle výkonného ředitele společnosti Central Group nejsou zatím vidět jednoznačné náznaky zlepšení, menší a středně velcí dodavatelé stavebnin se domnívají, že se situace již výrazně zlepšila.

„S dodávkami betonu to bylo v létě jednu dobu taky kritické. Na kamion se čekalo i dva až tři týdny, dnes je tady do týdne. Na polystyren se v létě čekalo dva týdny, dnes je tu do dvou dnů,“ říká Bareš s tím, že termíny dodávek se vrací do původních kolejí. Jeho slova potvrzuje i majitel stavebnin na východ od Prahy Josef Krutský. „Izolační vaty nebyly na jaře a v létě vůbec k sehnání. Dnes abych objednávky pomalu rušil,“ říká.

Nad stížnostmi ohledně nedostatku stavebního materiálu jen nechápavě kroutí hlavou internetoví prodejci. „Na tržišti je stále velká nabídka naprosté většiny stavebních materiálů - od malých dodávek až po objemově velmi náročné. Uspokojeno je 93 procent poptávek,“ tvrdí Predrag Dukič, spolumajitel nejstaršího tuzemského internetového B2B tržiště ABC Českého Hospodářství. Podle Dukiče je stavebnictví zvláštní: dodavatelsko-odběratelské vztahy zde fungují na jakýchsi tradicích a daných zvyklostech. „Firmy, které u nás obchodují, si na nedostatek materiálů nestěžují,“ říká. Na závěr doplňuje, že nejvíce se poptávají cihly, portlandský cement, střešní krytiny a zdicí malty.

Poznámka:

Čekací lhůty se mohou u jednotlivých dodavatelů lišit. Podle některých dodavatelů stavebnin se navíc už situace pomalu zlepšuje a dodací lhůty se postupně zkracují. Zdroj: Finep, Stavebniny Obříství

O autorovi| Silvie Králová, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!