Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mateřská se vrací do sněmovny. Klaus vetoval její zvýšení

Česko

  11:18
PRAHA - Prezident Václav Klaus vetoval podle očekávání zákon, kterým by se vrátila výše mateřské na loňskou úroveň. Matkám by se navíc dorovnala od ledna, znovu by bylo zavedeno proplácení prvních tří dnů ošetřovného. Sněmovna by měla o předloze definitivně rozhodnout 18. května. S největší pravděpodobností prezidentovo veto přehlasuje.

Prezident Václav Klaus na zasedání Bezpečnostní rady státu. foto: ČTK

Dopady zákona na letošní rozpočet se odhadují na dvě miliardy korun. Klaus uvedl, že hospodářský plán s tím nepočítal a prohloubí se deficit. "To je v příkrém rozporu se zákonem o státním rozpočtu na letošní rok a se zájmy celé společnosti," uvedl prezident ve zdůvodnění veta, které poskytl jeho mluvčí Radim Ochvat. Schodek je ve schváleném rozpočtu plánován asi na 163 miliard korun.

Mateřská

Dávka pomoci v mateřství je snížena od ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent vyměřovacího základu. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000, dostane na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok a je součástí vládního úsporného balíčku.

Úprava dávek v mateřství je sice podle Klause vnímána citlivě, v Česku je ale podle něho doba jejich poskytování v porovnání s jinými státy nadstandardně dlouhá. "V uplynulém roce došlo k výraznému navýšení peněžité pomoci v mateřství, od letošního roku se dávka vyplácí v rozsahu, který se více přibližuje reálným ekonomickým možnostem státu," napsal Klaus.

Poukázal také na možné potíže přechodných ustanovení zákona o zpětném dorovnání dávek od ledna. Podle Klause se nebude některých případů týkat a podmínky nebudou rovné. "V zákoně chybí i řešení výplaty ošetřovného v případech, kdy potřeba ošetřování vznikla před účinností schváleného zákona a trvá i po ní," dodal prezident.

Pro vyšší mateřskou jsou poslanci ČSSD, KSČM, lidovci a zelení. Tyto strany mají dostatek hlasů pro to, aby prezidentovo veto zvrátily. Už v polovině dubna sněmovna přehlasovala veto Senátu. Proti předloze KDU-ČSL byli občanští demokraté, nepodpořili ji ani poslanci TOP 09. Odpůrcům novely vadí dopady na rozpočet.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat