Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Matka osmerčat má už šest dětí

Česko

Životní výzva, či nezodpovědnost? V amerických médiích se rozběhla debata o výjimečném porodu

LOS ANGELES/PRAHA „Vychovat čtrnáct dětí, to bude pro mou dceru velká výzva,“ prohlásila babička osmi novorozenců Angela Sulemanová. Žena, která tento týden překvapila kalifornské lékaře, když porodila zdravá osmerčata, už má totiž doma šest dalších dětí.

Kvůli poslednímu otěhotnění prý žena podstoupila léčbu na podporu plodnosti a následně umělé oplodnění. Nečekala však, že jí osud nadělí dalších osm potomků, jak napsala agentura AP.

„Dobrá zpráva však je, že všechna miminka vypadají zdravě, ač jsou velmi drobná,“ dodala babička optimisticky.

Zda jde ze strany čtrnáctinásobné matky a jejích ošetřujících lékařů o nezodpovědný přístup k využití možnosti umělého oplodnění, anebo zda jde o velkou životní výzvu a důvod k oslavám, to je téma diskuse, kterou rozpoutala americká média.

Dcera paní Sulemanové, která v bellflowerské nemocnici porodila teprve druhá osmerčata v americké historii porodnictví, si přála zůstat v utajení. Podle rodinného známého je prý velmi mladá a spolu se šesti dětmi doposud žila u rodičů.

Paní Sulemanová médiím sdělila, že její dceři byla vloni implantována uměle oplodněná embrya. Když lékaři později zjistili, že půjde o vícenásobné těhotenství, navrhli ženě selektivně snížit počet plodů. Žena však potrat, byť částečný, odmítla. „Co myslíte, že měla dělat?“ ptala se Sulemanová v rozhovoru pro Los Angeles Times. „Je to velice citlivá záležitost,“ dodala.

Ačkoliv lékaři očekávali pouze sedmerčata, žena nakonec porodila šest zdravých chlapců a dvě děvčata. Předchozí děti jsou ve věku dvou, tří, pěti, šesti a sedmi let, přičemž dvouletá jsou dvojčata.

Lékaři a porodníci všeobecně varují před vícenásobným umělým těhotenstvím, neboť jak průběh těhotenství, tak samotný porod mohou být pro matku i plody velice riskantní, nemluvě o veliké odpovědnosti a starostech s výchovou tolika dětí najednou. Zároveň však uznávají, že rozhodnutí o osudech dětí nenáleží jim.

Kdo určuje hranice normálu?

„Kdo jsem, abych stanovil, že šest dětí je nějaká hranice?“ říká doktor Jeffrey Steinberg, losangeleský specialista na léčbu neplodnosti. „Některým lidem jen svědčí, mají-li velkou rodinu.“ „Naše práce není říkat rodičům, kolik by měli mít dětí,“ souhlasí profesor James Grifo z lékařské fakulty Newyorské univerzity. „Nejsem strážníkem rozmnožování. Mým úkolem je seznámit pacienty se všemi možnostmi a riziky,“ dodává.

Některé specialisty však zaráží lehkovážný přístup matky a ošetřujících lékařů k možnostem umělého oplodnění. Na světě totiž není znám případ přirozeně počatých osmerčat. Poslední osmerčata, která přežila porod, se narodila roku 1998 v Houstonu. Jedno novorozeně však zemřelo týden po porodu. „Něco takového už není přirozené,“ říká Michael Tucker z atlantské kliniky pro výzkum plodnosti. „Má-li s tím co do činění ošetřující lékař, jde o nevhodně zvolenou léčbu,“ prohlašuje.

Autor: