Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Maturanti hrají na jistotu: většina volí lehčí variantu

Česko

PRAHA Středoškoláci už mají jasno, z jakých předmětů a v jaké obtížnosti budou skládat státní maturitu. Většina, tedy 86 procent, se rozhodla pro snazší variantu. Pro těžší zkoušku se rozhodli většinou jen studenti gymnázií. „S žáky jsme to řešili. Přesvědčovali jsme je, aby šli do těžší varianty, aby se jí nebáli,“ popsal ředitel Gymnázia Nymburk Jiří Kuhn.

I jeho studenti si ale většinou volili lehčí variantu zkoušek. „Myslím, že je jen otázka času, kdy si žáci budou volit tu náročnější. Až se státní maturita zajede a až k ní bude přihlížet i většina vysokých škol při přijímacím řízení,“ dodal.

Překvapením je poměrně vysoké procento středoškoláků, kteří si vybrali jako volitelný předmět matematiku. Je to 39 procent žáků. Přitom při říjnové generálce ji nezvládlo 48 procent maturantů.

„To jsem osobně nečekal. Jsem mile překvapen,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš. Roli v jejich rozhodnutí mohl hrát i fakt, že některé technické fakulty budou již v nadcházejícím roce k výsledkům ze státní maturity při přijímačkách přihlížet. „Myslím, že si ji volili častěji žáci odborných škol, kde se ji učí víc než cizí jazyky,“ dodal Dobeš.

Samotní studenti většinou přiznávají, že při výběru předmětů i jejich obtížnosti rozhodovala sázka na jistotu. Nechtěli riskovat, že by si vyšší úrovní obtížnosti pokazili vysvědčení, nebo museli dokonce zkoušku opakovat celou. Například maturita z českého jazyka se skládá ze tří částí: ústní zkoušky, didaktického testu a písemné, tedy slohové práce. Když student jednu část neudělá, musí opakovat všechny tři.

„Při generálce jsem dělala u všech předmětů vyšší variantu. Matematika byla poměrně těžká a angličtina taky. Proto jsem si u nich teď zvolila základní úroveň. Nechci riskovat, že bych zkoušky neudělala,“ řekla osmnáctiletá Adéla z českobudějovického gymnázia. Někteří žáci si obtížnosti zkoušek kombinovali. U matematiky, kterou si dali jako povinnou, zvolili základní úroveň, u matematiky jako nepovinného předmětu si dali vyšší úroveň. Pokud totiž někdo neudělá zkoušku z nepovinného předmětu, nemusí ji opakovat. Maturitní vysvědčení dostane.

***

ZKOUŠKA NAOSTRO

* Státní maturitu bude skládat 98 272 středoškoláků, přihlásili se dohromady k 223 892 zkouškám.

* Český jazyk je povinný pro všechny, matematiku jako druhý povinný předmět si vybralo 39 % žáků, cizí jazyk 61 %. Pro základní úroveň obtížnosti zkoušek se rozhodlo 86 % maturantů, pro vyšší jen 14 %.

Autor: