Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Maturity čeká „polidštění“

Česko

Úroveň obtížnosti státní maturity zůstane stejná. Až 15 % škol bude podprůměrných, říká ministr Dobeš

PRAHA Státní maturita zůstane stejně obtížná, jako byla při generální zkoušce. Zlidští se ale některá pravidla, učitelé projdou dalším školením. A hlavně se už nemají opakovat přehmaty při hodnocení testů.

Takové jsou hlavní závěry po říjnové generální zkoušce. Ta ukázala, jak jsou školy, ale i CERMAT, který maturity zajišťuje, připraveny na květnový ostrý start státem řízené zkoušky. „Generálka proběhla na sto procent, jsme spokojeni,“ reagoval Pavel Zelený, šéf CERMAT.

Jeho slova však mohou působit trochu zvláštně. Státní maturitu nanečisto totiž nezvládla třetina středoškoláků. A při hodnocení testů se objevily chyby. Dohromady jich bylo špatně vyhodnoceno 12 tisíc. Někteří studenti dostaly výsledky, podle kterých například zkoušku udělali na 120 procent.

Jenomže ministerstvo i CERMAT argumentují, že právě proto se generálka konala. „Splnila svůj účel. Nyní máme dostatek času na odstranění chyb,“ vysvětlil Zelený.

Jednou z náprav tak bude další proškolení učitelů. Podle Zeleného nejčastěji k chybám došlo při porušení metodických pokynů a instrukcí ze strany učitelů.

Další změny se budou týkat úpravy pravidel. Nově budou moci kontrolovat testy dva hodnotitelé, pokud to bude zapotřebí. „Žáci se budou moci při zkoušce napít, na lavici ale budou moci mít pouze povolené pomůcky, zadání a záznamové archy. Opuštění učebny v průběhu zkoušky zůstává omezeno.

Zadavatel však může v oprávněných případech rozhodnout jinak,“ vyjmenoval Zelený. Novinkou také bude, že žáci, kteří dokončí test dřív, než stanoví limit, budou moci ze zkoušky odejít.

Neúspěšných bude až 21%žáků I když je základní úroveň testů podle odborníků poměrně jednoduchá, ministr školství Josef Dobeš (VV) odhaduje, že u státní maturity neuspěje 15 až 21 procent středoškoláků. Navíc až 15 procent škol bude mít výrazně podprůměrné výsledky. Očekává se, že mezi neúspěšnými školami budou hlavně ty odborné, učiliště a některé soukromé školy. Podle Dobeše se ukáže, které školy výrazně zaostávají v celorepublikovém průměru. V současné době je neúspěšnost na školách poměrně stejná. Jednotlivé výsledky škol mohou být vodítkem pro kraje v otázce, které školy sloučit či zrušit. V souvislosti s novou maturitou se ale bude ještě jednou měnit i legislativa. Ministr totiž chce, aby model, podle kterého budou tento školní rok žáci maturovat, přetrval dva roky. Podle současného zákona se měl hned v příštím školním roce systém změnit – žáci měli státem řízenou zkoušku skládat z dalších předmětů. „Učitelé by si pořád museli zvykat na něco nového,“ vysvětlil Dobeš.

***

STŘEDOŠKOLÁKY VYZKOUŠÍ „STÁT“

Státní maturita se připravuje 14 let Příprava maturity zatím stála bezmála 600 milionů korun, 280 milionů dala Evropská unie Zkouška naostro odstartuje v květnu příštího roku, skládat ji bude 95 tisíc středoškoláků ze 1278 škol

Generální zkoušky, která proběhla letos v říjnu, se neúčastnilo 54 převážně soukromých škol Při generálce se objevily chyby, až 12 tisíc testů bylo špatně vyhodnoceno

Autor: