Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

McCain to nemá jisté ani ve své baště - Arizoně

Česko

PHOENIX (od zvláštního zpravodaje LN v USA) „Ahoj! Taky republikán?“ obrátila se na mě s rozzářenou tváří asi čtyřicetiletá, podsaditá žena. Právě energicky rozrazila prosklené dveře kancelářské budovy na okraji Phoenixu, ve které úřaduje senátor a prezidentský kandidát za republikány John McCain. Na sobě měla tričko s McCainovým jménem a zjevně pospíchala. Nechtěl jsem ji zdržovat vysvětlováním, kdo jsem, a tak jsem přikývl. Mizí za rohem, ale v mžiku zpoza něj vykoukne a křikne: „Republikáni!“ Zvedám palec. Nadšeně zvedá ruce se zaťatými pěstmi. Udělal jsem jí radost. Zvesela míří do křídla, v němž sídlí McCainův předvolební štáb. Tam už tak veselá nálada nepanuje. V domovské Arizoně sice McCain stále nad demokratem Barackem Obamou vede, je to ale jen náskok jednociferný. A to, že McCain si zde nemůže být vítězstvím jistý, připouštějí i někteří republikáni.

Pokračování na straně 7

Předvolební USA - Kampaň prezidentských kandidátů spěje do finiše, Obama má stále navrch

Dokončení ze strany 1

U provizorní recepce před McCainovým předvolebním štábem mě zdvořile, ale stroze uvítal devětadvacetiletý Jeffrey. Zatímco se bavíme, rozhlížím se kolem a zjišťuji, že Jeffrey je tu suverénně nejmladší. U čtyř podlouhlých stolů za ním sedí postarší muži a ženy - všechno dobrovolníci. Každý z nich má před sebou telefon a seznam. „Dobrý den, Mary, tady Henry, volám z Phoenixu...“ zaslechnu asi šedesátiletého prošedivělého muže, který společně s dalšími osmi nebo devíti stranickými veterány obvolává jména lidí ze seznamu. Ujišťuje se, že přijdou volit.

Je to potřeba? Arizona je přece tradiční baštou republikánů (výjimkou byl jen rok 1996, kdy tu vyhrál Bill Clinton). „Děláme to tak pokaždé,“ odpovídá vyhýbavě Jeffrey. Další letmý pohled kolem jako by mě ale utvrzoval v tom, že tu něco nehraje.

O protější stěnu je ledabyle opřená fotografie Johna McCaina z dob, kdy sloužil u námořnictva. Nad ní visí velký transparent, ale zbytek dekorace je tak trochu „chudý“ - vesměs podomácku dělaný. Nic, co by připomínalo opulentní kampaň, kterou republikáni uspořádali před čtyřmi lety pro George W. Bushe (samolepky a transparenty Bush-Cheney byly k vidění snad všude).

Podobně nouzově je zařízený i koutek vlevo od vchodu. Přestože nad ním visí nápis „John McCain for students“, žádné dobrovolníky z řad vysokoškoláků tu nevidím. Ostatně už samotný prostor, který jim dali, svědčí o tom, že si McCainovi lidé nedělají naděje, že by jich pro něj moc hlasovalo.

Republikán, a basta

Pravda je, že Phoenix není z měst, která v těchto dnech žijí jen a jen blížícími se volbami. Ani na ulicích nebo na autech nevidíte moc sloganů. Ve srovnání třeba s takovou sousední Kalifornií takřka žádné. Přesto jich několik v centru Phoenixu zahlédnete - převažuje na nich ovšem jméno Barack Obama. Říkám to Jeffreymu, ale ten jen krčí rameny. Zřejmě si věří, říkám si cestou z McCainova štábu. Ale aby se nepřepočítali. „Posledně jsem k volbám nešla a nakonec jsem litovala. Letos určitě půjdu,“ říká osmadvacetiletá Silvie, která ještě studuje. Koho bude volit, ale otevřeně říct nechce. „Změnu, to by mělo stačit,“ usmívá se, když zmiňuje Obamův hlavní slogan. Přestože se John McCain snaží distancovat od současného prezidenta George W. Bushe, řada lidí -nejen ve Phoenixu - říká, že to je koneckonců jedno. Stačí, že kandiduje za republikány. „Kdo myslíte, že financuje jeho kampaň? Musí skákat tak, jak budou pískat,“ shrnuje za všechny George Ferenc, tak trochu podivínský kverulant ze státu New York, který postával s ušmudlaným transparentem asi padesát metrů od McCainovy senátorské kanceláře.

„Konzervativci ho neberou“

Republikánský kandidát na prezidenta se chystá volby sledovat tady, ve Phoenixu, v areálu luxusního hotelu Biltmore. Určitě by ho nepotěšilo, kdyby přímo tady prohrál. Jistotu ale mít nemůže, přestože průzkumy mu tu stále přisuzují náskok 5-8 procentních bodů. „Ta možnost, že tu McCain prohraje, existuje,“ snažila se mě v centru města přesvědčit jedna z aktivistek, které pracují pro Obamu. A připouštějí ji dokonce i někteří republikáni. „McCain má problém s tím, že ho nikdy moc nebrali konzervativci. Někteří z nich mu asi nikdy nepřijdou na jméno,“ uzavřel pětatřicetiletý Jarred, jehož rodiče patří k přátelům rodiny McCainových.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...