Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

McCain vrací Obamovi úder

Česko

Prezidentské volby v USA - Obama sklízel potlesk, McCain zvolil překvapivě ženu

Volba Sarah Palinové jako kandidátky na viceprezidenta těší hlavně konzervativce.

DAYTON/PRAHA Jmenuje se Sarah Palinová, je jí 44 let a je úřadující guvernérkou Aljašky. To je stručná vizitka ženy, kterou si vybral John McCain jako kandidátku na úřad viceprezidenta.

Republikáni nominují ženu vůbec poprvé v historii (demokraté se k tomu odhodlali už v roce 1984, kdy do boje o úřad viceprezidenta vyslali Geraldine Ferrarovou).

Je to mazaná a zároveň tak trochu problematická volba. K jednoznačným výhodám Palinové patří fakt, že je žena, která se navíc nebála vystoupit proti zkorumpovaným členům vlastní strany (skandál před čtyřmi lety vyústil v rezignaci tehdejšího šéfa aljašských republikánů). Nevýhodou je její relativní nezkušenost - úřad guvernérky zastává teprve necelé dva roky.

Tvrdě proti potratům Sympatická bruneta porodila letos v dubnu páté dítě, a to přesto, že prenatální testy a vyšetření prokázaly, že bude trpět nevyléčitelným Downovým syndromem. Jinými slovy, odmítla nechat si dítě vzít. Není divu, je totiž členkou feministického hnutí Feminists for Life, které bojuje za zrušení potratů. A to je voda na mlýn konzervativců, kteří se už dlouho (marně) snaží zvrátit pětatřicet let starý rozsudek Nejvyššího soudu v kauze Roe vs. Wade, který legalizoval potraty ve všech zemích unie.

Kovaným konzervativcům z Republikánské strany jistě dobře zní i to, že je dlouholetou členkou Národní asociace držitelů střelných zbraní, vlivné lobby, která v poslední době zvlášť usilovně hájí právo Američanů na zbraň. A že se staví proti sňatkům homosexuálních párů (důležité je přitom slovo sňatek, na rozdíl od konzervativců je totiž ochotna přiznat jim jisté výsady, kterým se jinak těší jen heterosexuální páry).

Přesto není vyloučeno, že může oslovit i zklamané voličky Hillary Clintonové.

Stejně tak ovšem může jistou část voličů odradit. Konzervativní hodnoty, ke kterým se přiklání, totiž nezní nijak lákavě nezávislým, tedy těm, kteří se nehlásí ani k demokratům, ani k republikánům.

Právě ti přitom patřili v minulosti k největším přívržencům a obhájcům McCaina. Imponovala jim jeho role „rebela“, který se často neshodl s členy vlastní strany (konzervativce, kteří tlačí do popředí náboženství, označoval za „agenty nesnášenlivosti“) a nezřídka dokázal najít společnou řeč s demokraty. Teď ale jako by ze své role pomalu vypadával.

Sázka na jistotu?

V poslední době nadbíhal McCain víc a víc právě těm, s kterými se kdysi neshodl a kteří mimochodem patří k nejvěrnějším zastáncům současného prezidenta George W. Bushe (od něhož by se McCain rád distancoval). A volba Palinové jako by jeho názorový posun potvrzovala. Na jedné straně je jeho strategie logická - konzervativci, a zvlášť ti, kteří lpějí na tradičních hodnotách a zaštiťují se při tom vírou, jsou ti nejdisciplinovanější voliči.

Na druhé straně se to jeví jako chyba. Voličky, které v primárkách daly svůj hlas Clintonové, možná Palinová zaujme jako žena, ale většina z nich patří k těm, které podporují právo na potrat.

Až kampaň ukáže, jakou taktiku republikánský tandem zvolí. Palinová je ve vrcholné politice teprve dva roky, dokázala už ovšem, že když je třeba, je podobně jako McCain schopna najít společnou řeč i s demokraty. I kdyby při tom měla jít proti vlastní straně.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...