Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

McCainova „poslední šance“

Česko

Republikánský kandidát na prezidenta chce v poslední televizní debatě zazářit s řešením finanční krize

NEW YORK „Chci, abyste ho příště dostal! Slibte mi, že v další debatě půjdete Obamovi po krku,“ křičel nedávno na Johna McCaina na jednom z mnoha předvolebních mítinků asi čtyřicetiletý chlapík. Podobně jako řada dalších registrovaných voličů Republikánské strany, i on měl dojem, že se McCain bojí na svého rivala, Baracka Obamu, zaútočit přímo.

Všichni čekali, že jeho chvíle nadejde v minulé, v pořadí druhé televizní debatě, během níž kandidáti odpovídali na otázky z publika (což je tradičně McCainova parketa, podobně koncipuje i své předvolební mítinky). Republikán se ale na nic výraznějšího nezmohl, což se prakticky hned odrazilo i v předvolebních preferencích, v nichž stále ztrácí.

Třetí debata, která se uskuteční dnes na Hofstrově univerzitě v Hempsteadu poblíž New Yorku, je tak proto vnímána jako McCainova „poslední šance“.

„Dá se změnit nepříznivý vývoj preferencí? Dá, ale nebude to snadné,“ napsal pro týdeník Newsweek Karl Rove, „šedá eminence“ republikánů, která stála za volebními úspěchy celé řady členů strany v čele se současným prezidentem Georgem W. Bushem.

„McCain jen musí změnit taktiku a přitvrdit. Průzkumy svědčí o tom, že si Američané pořád nejsou Obamou jistí kvůli nedostatku zkušeností. A na to by se měl McCain soustředit, zdůraznit, že Barack Obama je i v Senátu relativně krátkou dobu, během svého funkčního období navíc přišel jen s několika málo návrhy a ještě míň jich prosadil... dokázal toho málo, za to se takřka každý den věnuje své kampani, jako by právě kampaň byla jedinou a nejdůležitější kvalifikací pro to stát se prezidentem,“ napsal Rove.

McCain si dobře uvědomuje, že ztrácí půdu pod nohama. Ale místo toho, aby dokola opakoval, co dělá Obama špatně a proč, chystá se představit voličům svůj plán na záchranu americké ekonomiky. Podobně jako v předchozí debatě míří k těm, které současná krize zasáhla nejvíc - především manuálně pracujícím lidem, kteří přišli o práci a nemají z čeho splácet hypotéku. „Přesně to teď chtějí voliči slyšet,“ napsal v komentáři list The Wall Street Journal. „McCain by měl přestat marnit čas osobními útoky. Místo toho by měl přijít s plánem konkrétního řešení krize. Zkrátka řídit se heslem své kampaně - vlast na prvním místě.“

Přesně to teď dělá Obama. V pondělí zveřejnil svůj plán na řešení krize a jeho alfou a omegou je zajistit lidem práci. Demokratický senátor například slibuje, že si každý podnikatel nebo firma budou moct za každou novou pracovní příležitost odepsat na daních až 3000 dolarů. Dál navrhuje zřídit federální fond, který by za účelem zvýšení zaměstnanosti půjčoval státům i městům. To se ale prodraží, namítají kritici.

Zní to jako šance pro McCaina. Otázkou je, s čím dnes přijde.

Prezidentské volby v USA Demokrat Barack Obama si před svým rivalem republikánem Johnem McCainem udržuje podle posledního průzkumu předvolebních preferencí náskok zhruba 4 procentních bodů. K Obamovi se přiklání 48 procent, zatímco k McCainovi jen 44 procent voličů.

Čísla neustále kolísají (ještě koncem minulého týdne Obama vedl o pět procentních bodů).

McCainovi se stále nedaří přetáhnout na svou stranu U nich Obama vede o plných 11 procent. Solidní náskok devíti procent si udržuje rovněž mezi nezávislými voliči. Jeho rival si vede lépe u bělošské populace a u lidí s vyššími příjmy.

Do voleb se vedle McCaina s Obamou chystají jít ještě Ralph Nader (nezávislý), 4 kterého zatím podporují zhruba 5 dvě procenta dotázaných, a Bob Barr (Libertariáni) a Cynthia McKinney (Zelení). Poslední dva by dnes volilo pouze jedno procento dotázaných.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!