Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Mé úspěchy? Zisk jednoho senátora

Zprávy z EU

  14:12
PRAHA - Nikdy jsem necitoval Marxe, Lenina ani Engelse kvůli návratu k něčemu, ale proto, že je ta myšlenka pravdivá i dnes. Dá se z ní vycházet a rozpracovat ji pro příští období - míní favorit dnešní volby šéfa KSČM Vojtěch Filip.

Šéf KSČM Vojtěch Filip foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LN Vy teď máte v KSČM nějakou obsesi, že si chodíte povídat s jedovatými houbami, po jejichž pozření člověk dostane silný průjem?

Já určitě ne.

LN Narážím na výrok Miroslava Grebeníčka, že má „větší problémy navazovat kontakty se současným vedením KSČM než s plejádou závojenek olovových“, a proto nepojede na sjezd...

Považuji to za výmluvu, protože je jediný, kdo z poslanců, senátorů a europoslanců na sjezd nepřijede.

LN Grebeníček přitom všechny do poslední chvíle napínal, zda nebude znovu kandidovat na post předsedy strany. Obával jste se ho jako silného soupeře?

Já jsem doufal, že na sjezd pojede. Ta jeho kandidatura, protože byla dána jen z okresu Litoměřice, tak by ji Mirek podle mého soudu zřejmě nepřijal. Kdyby ji přijal, byl by to velmi důstojný soupeř.

LN Myslíte, že by vás ještě dnes mohl porazit?

Určitě by tím znemožnil šance Stanislava Grospiče.

LN Mluvil jste s Grebeníčkem o tom, co by vlastně chtěl? Dřív vás kritizoval za těsné spojení s ČSSD, dnes, kdy to už tolik neplatí, se mu ale chování komunistů také nelíbí...

Snažil jsem se o to, on neodpověděl. Nevím, co vlastně chce. Zeptejte se jeho, já to opravdu nevím. 

LN Grebeníček tedy nakonec nekandiduje, ale máte tři protikandidáty. I v KSČM se však říká, že Stanislav Grospič, Miloslav Ransdorf a Soňa Marková vám budou spíš dělat pouze stafáž a vy svůj post pohodlně obhájíte. Věříte si v tomto smyslu také?

Odmítám, že by byl Miloslav Ransdorf jen stafáž. On je velmi reálný kandidát a jeden z nejlepších teoretiků nejen v České republice, ale i v rámci Evropského parlamentu. Takže bych si ho nedovolil nazvat stafáží. A uráží mě to.

LN Ransdorf se ale už jednou o kandidaturu pokusil a byl poměrně neúspěšný. Předpokládám, že šance Markové jsou jen v oblasti teorie. Je pro vás reálnou hrozbou Grospič, který - jak jste zmínil - bude mít podporu od Grebeníčkových stoupenců?

On je mladší, takže má v členské základně výhodu. Na druhé straně, já mám zase víc nominací než on. Naše šance jsou tedy asi vyrovnané.

LN Neobvyklý je počet lidí, kteří chtějí být místopředsedy. Zatím jde o dvacet kandidátů, další možná ještě přibudou. V této souvislosti se hodně mluví o tom, že sjezd KSČM má být hlavně soubojem „reformnějšího“ křídla s neostalinistickým. Vnímáte sjezd i v této souvislosti?

Já myslím, že počet kandidátů spíš ukazuje, že je KSČM perspektivní stranou, a navíc má dostatek schopných lidí ochotných ty funkce vykonávat. A jestli to bude souboj mezi reformisty a neostalinisty? Já myslím, že to spíš bude souboj o to, jakým způsobem pochopit současnou společnost. Někteří ji chápou více staticky, jiní ji chápou jako společnost v obrovském pohybu.

LN Mimochodem, mohl byste mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi „reformisty“ a neostalinisty? Vy totiž býváte označován za „reformistu“, a přitom velebíte Gottwalda. Přiznám se tedy, že zásadní rozdíl nejsem schopen pochopit...

Zeptejte se těch, které označujete za neostalinisty, protože já některé zařazování do škatulek, včetně mého, také nechápu. Ale asi není zapotřebí, abych to chápal.

LN A vy se tedy cítíte být spíš reformistou, nebo milovníkem starých pořádků?

Myslím, že jsem velký politický realista. Že jsem se tolikrát musel vydat dost klopotnou cestou k vyřešení velmi složitých problémů, že jsem realista a nahlížím na společnost velmi reálně.

LN Takže se zřejmě pokládáte za realistického reformistu. Ale také vás lze označit za nepříliš úspěšného předsedu. V čele KSČM se vám toho příliš nepovedlo. Ztratili jste spoustu poslaneckých mandátů, vaše členská základna ubývá a v neposlední řadě jste se při prezidentské volbě rozhádali s ČSSD. Jiří Paroubek vám ani nepřijede na sjezd, takže nyní nemáte žádného spojence na české politické scéně...

Myslím, že nemáte pravdu. Máme přirozené spojence na úrovni obcí a měst. Hledáme je na úrovni krajů, což je jeden z úkolů sjezdu, který chci prosadit. A jinak je to první pozvání Jiřího Paroubka. Předtím nebyli zástupci jiných politických stran ani zváni. Já mám ale prostě styl, že hodlám komunikovat se všemi. A že si v některých věcech nerozumíme nebo že máme jiné názory, to je zcela přirozené.

LN Jak vlastně vnímáte, že si nyní Paroubek vzpomněl na váš postoj k událostem z února 1948? Když jste spolu poslední rok předchozího volebního období tlačili ve sněmovně jeden zákon za druhým, tak se nezdálo, že by mu váš postoj ke komunistickému puči v roce 1948 vadil...

Myslím, že to byl zástupný problém. Jiří Paroubek to v podstatě použil jako výmluvu, nikoli jako reálný politický problém. Já jsem přece nemluvil o poúnorové době, ale o únoru 1948. Ten proběhl ústavním způsobem a na tom jako znalec ústavního práva trvám. Dokonce byl ústavně proveden čistším způsobem než v roce 1989, protože žádné kooptace nebyly.

LN Když už jste hovořil o svém realismu, bylo skutečně prozíravé nasadit při prezidentské volbě Janu Bobošíkovou a nedohodnout se s ČSSD na podpoře Jana Švejnara? Teď za to platíte tím, že jste se rozkmotřili s ČSSD.

Za prvé nejsme žádné béčko ČSSD, jsme suverénní strana. Tak nesmyslný návrh, který si osvojil Jiří Paroubek a vnutil ho ČSSD -kandidovat Jana Švejnara - už jsem na české politické scéně dlouho neviděl. My jsme nevolili Václava Klause, jasně jsme to deklarovali. My nemáme žádné přeběhlíky, jako je Melčák, Pohanka nebo Snítilý. Jasně jsme deklarovali, že můžeme Janu Švejnarovi pomoci v prvním a ve druhém kole, ale že ho v žádném případě nebudeme volit, protože byl pro radar. A jestliže to Jiří Paroubek nechtěl pochopit ani po několika jednáních, tak mu to víckrát opakovat nebudu. 

LN Ve sjezdových materiálech stojí, že vaše místo je po boku ČSSD a měli byste spolupracovat. Jak toho dosáhnout, když Paroubek celkem zatvrzele trucuje?

On trucuje vždy jen do schůze sněmovny. Protože na schůzi se musíme dohodnout na tom, zda budeme jako opozice vystupovat jednotně, či nejednotně.

LN Jak tedy chcete vylepšit spolupráci s ČSSD? Kvůli vašemu postupu při prezidentské volbě s vámi socialisté například nechtějí uzavírat krajské koalice. Jako realista si můžete lehce spočítat, že asi v žádném kraji nemáte šanci vyhrát tak, abyste mohli sami sestavit krajské vedení, socialisté s vámi jít nechtějí a ostatní také ne. Takže jsou pro vás celé volby de facto předem zabité...

Podívejte, to je jednoduché. Buď dá ČSSD přednost levicové koalici a prokáže se jako levicová strana, anebo dá přednost spojení s ODS. Sociální demokracie dala už jednou přednost jiné koalici než levicové. Za Vladimíra Špidly, kdy mohla být ve sněmovně levicová koalice se 111 hlasy. A to jsme nechtěli žádné vládní posty a byli jsme velmi vstřícní. ČSSD ale vstoupila do stojedničkové koalice, třikrát vyměnila předsedu vlády, dvakrát ta vláda padla a výsledkem bylo co? Že má ČSSD dva europoslance, a my šest. Že má méně zastupitelů v krajích než my. Takže to je její riziko, nikoli naše. Ať si klidně volí svoji cestu s pravicí. KSČM to neublíží, je na tuto variantu připravena. My budeme hledat další spojence na levici. Sociální demokracie se tak ale zpronevěří svému poslání.

LN Kde na levici byste chtěli hledat spojence, když tam kromě vás a socialistů žádní nejsou?

Zkuste se podívat do mého mailu. Uvidíte, kolik je tam návrhů na založení nových politických stran. Uvidíte sami, kolik jich bude v krajských volbách.

LN Vraťme se k tomu, že jste jako předseda vedl KSČM poměrně neúspěšně. Co teď hodláte říct delegátům sjezdu, aby vás ve funkci potvrdili? Něco ve stylu: soudruzi, dosud se mi příliš nevedlo, ale teď už to bude lepší?

V každém případě musím říct, že jsme jeden úspěch zaznamenali. V době předsednictví Miroslava Grebeníčka v roce 2000 nebyl v 27 obvodech zvolen žádný senátor za KSČM. Nám se to sice v roce 2006 také nepodařilo, ale v opakovaných volbách v roce 2007 jsme získali jednoho senátora za post uvolněný v roce 2006. A v druhém uvolněném obvodě jsme se dostali do druhého kola a tam prohráli jen těsně. Takže jsem určitě zvýšil volební výsledek v Senátu oproti roku 2000 o jedno křeslo.

LN Tím delegáty asi moc neuspokojíte. Co jim tedy hodláte nabídnout? Ve vašich programových dokumentech se to hemží výroky typu, že socialismus musí porazit a nahradit kapitalismus, a odkazy na Marxe, Engelse, a dokonce Lenina. Kde je v tom ta moderna a vize pro 21. století?

Za prvé myslím, že zejména to, že hledáme model pro 21. století a nechceme se vracet do minulosti, je zásadní modernizační věc. Za druhé se nezlobte, ale já svoji vizi nejprve řeknu delegátům sjezdu ve svém projevu, takže počkejte do soboty. Ale samozřejmě chceme posílit v krajských zastupitelstvech, chceme znovu atakovat Senát tak, abychom mohli vytvořit senátní klub, protože my nemáme privilegia jako Strana zelených, kvůli které byl změněn zákon, aby si mohli vytvořit poslanecký klub. To jsou nejbližší politické cíle. Samozřejmě chceme obstát v evropských volbách v roce 2009. A samozřejmě chceme vytvářet levicovou alternativu vůči stávající politice. Můj program bude využívat i sociální rámec Evropské unie. Evropu si představujeme nikoli jako unii, ale jako všechny evropské státy s jejich větší integrací včetně Ruska.

LN A co tedy bude s tou porážkou kapitalismu, nastolením socialismu a citacemi Marxe, Engelse a Lenina?

Já jsem nikdy necitoval Marxe, Lenina ani Engelse kvůli návratu k něčemu, ale proto, že je ta myšlenka pravdivá i dnes, dá se z ní vycházet a samozřejmě se musí rozpracovat pro příští období. Já vůbec neuvažuji v intencích raného ani imperiálního kapitalismu. Ve svém projevu přesně pojmenovávám, jaký je rozdíl mezi minulým a současným globálním kapitalismem. O něm všichni víme, žijeme v něm. Ta východiska se musí hledat a já jsem rád, že nejsme jediní, kdo je hledá. Hledají je i Linke v Německu, španělští komunisté, řečtí komunisté, hledá (kyperský) vládní Akel, komunistická strana, která je vedoucí politickou silou v zemi EU. Hledají to v Číně, v JAR, ve Venezuele. Prostě ta myšlenka nezapadla. To, že se rozpadl bývalý socialistický tábor a že skončil první pokus o socialismus v Evropě, ještě neznamená, že tato myšlenka ve světě zanikla. Naopak, myslím, že je velmi živá.

LN Podle vaší vlastní statistiky jsou členové KSČM v průměru staří 70 let a každý den přicházíte o 16 komunistů. Vaši potenciální základnu mladých lidí - Komunistický svaz mládeže - zase zrušilo ministerstvo vnitra. Kde chcete brát nové a hlavně mladé členy?

KSM není naší organizací, je to samostatné občanské sdružení. My máme mladé komunisty soustředěny kolem komise mládeže ústředního výboru, která má své členy téměř ve všech okresních organizacích.

LN Zas tak moc jich asi nebude, když je průměrný věk komunistů 70 let. Jak chcete čelit úbytku členů, když jich každý den 16 odchází?

No dobře, ale zase máme příjem členů vyšší než ostatní politické strany s výjimkou Strany zelených, která v loňském roce vykázala příjem vyšší. Ale my máme v produktivním věku přes dvacet tisíc členů, což je víc než členská základna jiných stran, které jsou ve vládě.

LN Přesto, loni KSČM přišla o 6 procent členů. Už od roku 1989 se říká, že staří komunisté nakonec vymřou, noví nepřijdou a strana tak přirozeně zanikne. Nezačala už se tato představa naplňovat?

Když to budete brát percentuálně, tak se tím samozřejmě mohou někteří uspokojovat a psát o tom články, ale jinak si myslím, že situace je právě opačná. Protože, jak se nám v devadesátých letech nedařilo získat trvalou základnu mladých lidí, tak teď už se nám to zase daří. Mladí mají svoji sociální a životní zkušenost a ta je přivedla do našich řad.

LN Vaše strana ale musí řešit i jiný závažný problém. Kvůli nešikovnému prodeji vaší hlavní budovy v centru Prahy po vás italští partneři chtějí 260 milionů korun. To už abyste začali šetřit, nebo zbankrotujete a můžete stranu rozpustit...

Věřím, že by si to někteří přáli, ale já to tak dramaticky nevidím. Naše odvolání bylo úspěšné. Ale řekl bych, že jsou někteří političtí protivníci, kteří se postarali o to, aby italský partner nerespektoval pravomoc a rozhodnutí městského soudu v Praze. Kteří? Najdete je na české politické scéně. Někteří s námi nesympatizují a jistě radili, aby nás nenechali na pokoji. Ono to odvádí od politické práce, když máte starosti s majetkem.

LN Na závěr mi řekněte, jestli si o víkendu v Hradci Králové skutečně raději nezajdete na houby? Protože kdybyste si dali třeba halucinogenní lysohlávky, mohla by na vašem sjezdu být aspoň legrace...

Na houby nevyrazím, nebudu sbírat ani muchomůrky tygrované, ani zelené, ani závojenky olovové, ani muchomůrku jízlivou. A lysohlávky? Já myslím, že na to by mě moc neužilo.
Autor: