Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Média jen málo ukazují seniory

Česko

PRAHA Přestože česká společnost stárne a podíl seniorů roste, v médiích se lidé vyššího věku objevují zřídka. Zatímco deníky a televize je zobrazují obvykle jako bezmocné stařenky a stařečky, obrázkové časopisy naopak ukazují převážně šťastné, zdravé a aktivní celebrity. Vyplývá to ze dvou analýz českých médií. Výsledky včera představila novinářům jejich autorka, socioložka Univerzity Palackého v Olomouci Renáta Sedláková. Analýza se letos zaměřila na dvě vydání čtyřiceti ženských, mužských, mládežnických, společenských a publicistických časopisů. Navázala na rozbor 8000 zpráv celostátních deníků a televizí. Časopisová analýza se zaměřila na obraz lidí nad 50 let. Z 949 vyobrazení lidí po padesátce zachycovalo 56 procent známé tváře.

Ženy nad 60 téměř bez šance

Na fotografiích převládali padesátníci. S přibývajícím věkem starších lidí ubývalo. Čtenáři mohli vidět 539 tváří nad 60 let, z toho 112 žen. „Ženy v této životní etapě mají pětkrát menší šanci dostat se do médií,“ uvedla Sedláková. Přitom žen ve vyšším věku je více než mužů.

Nejčastěji se v časopisech objevil Václav Havel, následoval Karel Gott a Egon Bondy. V první desítce skončil i Jiří Paroubek, Václav Klaus či „Mr. Bean“ Rowan Atkinson.

Zatímco starší muži jsou prezentováni v roli vědců, psychologů, lékařů či ředitelů, ženy se spíš objevují jako partnerky známých mužů. „To se u mužů téměř neděje. I ve chvílích, kdy jsou ženy známější, bývá u jejich muže jeho profese,“ uvedla Sedláková.

Také jako matky či babičky bývají ženy zobrazovány zřídka. S dětmi se starší osoby objevily na stránkách časopisů jen osmadvacetkrát. „Když se v periodicích setkáte se seniory-muži a dítětem, nejsou to dědečci, ale otcové,“ podotkla Sedláková.

Neatraktivní stařečci

Čtyři pětiny sledovaných televizních příspěvků se seniory se týkaly ekonomiky, politiky a kriminality. V novinách to byly tři pětiny zpráv. Senioři v nich dostali jen málokdy prostor. Naopak velmi často se u nich objevil údaj o věku, pojmenováni bývali jako stařečci a babičky. „Stáří je představeno jako neatraktivní období života,“ uzavřela Sedláková.

Autor: