Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ANO vládne voličským preferencím, SPD se pomalu přibližuje k ODS, ukazuje průzkum

ilustrační snímek foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podle květnového volebního modelu nezahrnujícího předvolební koalice by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest hnutí a stran. Nejvyšší voličské preference si drží hnutí ANO s 28,5 %, následováno ODS (16,5 %) a SPD (11,5 %). Vyplývá to z volebního modelu agentury Median, která uspořádala výzkum v období 1. května – 2. června 2022. Odpovídalo v něm 1 018 respondentů starších 18 let.
  8:36aktualizováno  10:58

Podle nejnovějšího volebního modelu agentury Median by však prostým součtem strany tvořící koalici SPOLU měly podporu 25,5 % respondentů, v případě koalice Pirátů a STAN by to bylo 17,5 %. Strany vládní koalice by tak součtem měly podporu 43 %. Volební potenciál hnutí ANO však proti předchozím výsledkům mírně poklesl, volební jádro naopak posílilo. Drobný nárůst preferencí, jádra i potenciálu zaznamenalo též hnutí SPD.

Z předvolební koalice SPOLU má nejvyšší preference ODS. Preference Pirátů a STAN jsou téměř vyrovnané. Hnutí STAN má ovšem vyšší volební potenciál, zatímco Piráti vyšší voličské jádro.

Do Poslanecké sněmovny by se oproti volbám v říjnu 2021 dostala ČSSD, nedostaly by se naopak TOP 09 a KDU-ČSL. Zisk všech tří stran se však pohybuje kolem hranice 5 % a nelze tak spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí či pod ní.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu 2022 dle svého vyjádření určitě zúčastnilo 61,5 % respondentů. Dalších 14 % dotázaných účast zvažuje.

Volební účast ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 byla 65,43 %. Výsledky tedy ukazují, že roste ochota zúčastnit se voleb. „Nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast,“ upozorňuje Median.

Podle výsledků průzkumu by k volbám do Sněmovny určitě nešlo 18,5 % respondentů.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat