Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Medici vyrazili do boje s covidem. Školy jim ale zkoušky neodpustí, místo toho si mohou přijít na hezké peníze

ilustrační snímek foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - V českých nemocnicích vypomáhají stovky studentů lékařských fakult i vyšších odborných škol. Vykonávat mohou povětšinou ošetřovatelskou práci, případně činnost sanitářskou. Fakulty se studentům snaží vycházet vstříc, odpustit od některých požadavků však nemohou.
  14:00

Studenti medicíny jsou v posledních měsících žádáni, aby pomohli vykrýt nedostatečné kapacity v nemocnicích a celém zdravotnickém sektoru, který zasáhla koronavirová pandemie, ulevili. Podle jednotlivých lékařských fakult se mohou do dobrovolné činnosti zapojit studenti již od prvního ročníku, v nemocnicích pak mohou pracovat až studenti, kteří úspěšně ukončili druhý rok studia. 

„Studenti 1. a 2. ročníku se zapojují do práce v odběrových místech, v hygienických stanicích, dispečinku záchranné služby nebo ve školce pro děti zaměstnanců nemocnic,“ uvedla pro server Lidovky.cz tisková mluvčí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Monika Arenbergerová. 

Ti starší pak mohou participovat přímo v nemocnici, kde vykonávají primárně ošetřovatelskou práci, případně se mohou realizovat jako sanitáři. „Zde jsou nicméně potřeba sanitářské zkoušky. V současné situaci si mohou studenti po druhém ročníku doplnit sanitářské zkoušky e-learningovou cestou,“ dodala Arenbergerová. 

Nouzový stav mimo jiné umožní zapojit studenty medicíny, prohlásil Prymula. Nárůst ohrožuje kapacitu lůžek

Právě z 3. lékařské fakulty je pak „v terénu“ zhruba 300 studentů, kdy nejvíce jich pracuje ve fakultních nemocnicích v Praze, ale také například i v Nemocnici Benešov a všude, kde je potřeba. Stejně je tomu podle koordinátora studentské pomoci Ondřeje Hubálka i na 2. lékařské fakultě UK.

„Zareagoval jsem již dříve na výzvu a teď pracuji jako sanitář – pomáhám s pacienty, s jejich hygienou, jídlem a podobně. Myslím si, že pro mě jako pro studenta medicíny je to skvělá zkušenost. Ale podstatné pro mě také bylo pomoct nemocnici,“ uvedl student 3. ročníku Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Filip Bartoš, který vypomáhá ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. 

Nová polní nemocnice v pražských letňanech

V připravované polní nemocnici v pražských Letňanech společnost Linet ve...
Polní nemocnice má několik částí. V jedné z nich je mimo jiné stan vyčleněný...

I s ním zde aktuálně vypomáhá 24 mediků, nemocnice však žádá o navýšení tohoto počtu o dalších 147 dobrovolníků. Ti mají být z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a středních či vyšších zdravotnických škol. „Počet studentů, které nemocnice nyní potřebuje, určitě není konečný. Budeme případně žádat o další podle aktuální situace,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák.

Studium medicíny je standardizované, zkoušky odpustit nemůžeme

Některé nemocnice činnost studentů proplácí, jiní příležitost využívají jako náhradu klinické praxe, která je nedílnou součástí studia. Přestože se fakulty snaží studentům vyjít vstříc a například jim odpouští účast na přednáškách, upustit od požadavků jako jsou zápočty či zkoušky školy nemohou.

Nejhorší na světě. Česko na glóbu ‚zčernalo‘, s 15 tisíci nakaženými za den má smutné prvenství

„V současné době většina studentů 4. a 5. ročníku pracuje dobrovolně, a i když mají úvazky v různých zdravotnických zařízeních, tak se snaží současně zvládnout probíhající hybridní výuku,“ sdělil serveru Lidovky.cz děkan 2. lékařské fakulty UK Vladimír Komárek s tím, že v případě delšího zapojení vysokého počtu těchto studentů si je vědom potřeby omezení výuky a nahrazení zameškané látky či praktik ještě během řádného školního roku, a to tak, aby mohli řádně absolvovat ročník. 

„Pokud to bude možné, tak jim zkušenost z práce v nemocnicích bude uznána místo praktické klinické výuky a stejně tak přistupujeme i k dobrovolníkům z jiných ročníků,“ dodal Komárek.

Celkové odpuštění účasti na výuce nebo zkoušek však podle fakult není možné: medicína patří mezi takzvaná regulovaná povolání, tedy ta, jejichž příprava je z hlediska obsahu a rozsahu v rámci Evropské unie standardizována. „Budeme se snažit, aby praktická činnost studentů pracujících v nemocnici, která se překrývá s výukou, byla započítána. Pro klinickou výuku, kterou by studenti nestihli absolvovat, budeme zajišťovat náhradu tak, aby kvůli práci v nemocnici nemusel nikdo prodlužovat studium,“ sdělila mluvčí 3. lékařské fakulty UK Arenbergerová. 

Podle té zároveň vybraní studenti uzavírají s nemocnicemi krátkodobý pracovní vztah, jelikož se taková výpomoc musí pracovně-právně ošetřit. Finanční ohodnocení těchto studentů se pak pohybuje mezi 100 až 320 korunami za hodinu, kdy nejvyšší sazba je při obdržení covidového příplatku.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...