Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Medveděv chce moderní Rusko

Česko

Medveděvovo poselství – Dědictví po Sovětském svazu už nestačí. Musí se změnit ekonomika i stát

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém výročním projevu o stavu Ruska slíbil zavést v zemi nové časy.

MOSKVA/PRAHA Ve stylu ruského imperátora Petra I., který otevřel Rusku okna do Evropy, vystoupil včera s výročním projevem před oběma komorami parlamentu ruský prezident Dmitrij Medveděv. „Rusko kupředu,“ zvolal prezident na závěr svého projevu v Georgijevském sále Kremlu. Tak se jmenovala jeho nedávná úvaha, kterou mnozí komentátoři označili za „programovou“ – a zároveň za symbolické přestřižení pupeční šňůry spojující prezidenta s jeho předchůdcem, premiérem Vladimirem Putinem. I včerejší řeč dokazuje, že prezident se snaží vystupovat jako samostatný vůdce s velkými plány a dlouhou politickou budoucností. Éra, kdy Putin, který naslouchal řeči svého následníka se zcela nehybnou tváří, rozhodoval spolu s ním o závažných záležitostech patřících výhradně do kompetence hlavy státu, je, zdá se, u konce.

Ze sta minut věnoval Medveděv 93 domácí politice, a to především ekonomice, a demokratickým změnám. Za svůj hlavní cíl označil zásadní modernizaci ruské ekonomiky, která je podle něj zaostalá a technologicky zastaralá.

Ekonomické reformy přitom mají podle prezidenta jít ruku v ruce s demokratizací celé společnosti. „Rusko musí získat status světové velmoci na novém základě,“ prohlásil. I když sice jednou ve své řeči pochválil vládu v čele s Putinem za to, jak během krize dokázala stabilizovat situaci, většinou ji nepřímo kritizoval a často úkoloval.

Podle komentátorů šlo o veřejný signál Putinovi, kterým Medveděv dává najevo, že již není jeho podřízený. Rusko se totiž podle prezidenta nedokázalo zbavit „sovětského dědictví“, především závislosti ekonomiky na těžbě surovin. Teď Medveděv navrhuje dovést zemi od „archaické společnosti“ ke „společenství inteligentních a zodpovědných lidí“ a „pozdvihnout Rusko na vyšší stupeň civilizace“. Zdůraznil také, že „demokracie nebude znamenat chaos“, ale jím navrhované změny v soudnictví i volebních zákonech by do jisté míry alespoň na regionální úrovni rušily původní Putinův systém „vlády tvrdé ruky“. A umožnily by účast menších demokratických stran na řízení země. Symbolicky by se „nové Rusko“ mělo podle Medveděva oddělit od své „velikášské minulosti“ i přehodnocením smyslu jedenácti časových pásem. „Byli jsme hrdi na jejich počet..., ale zamýšlel se někdo, zda tohle uspořádání umožňuje efektivně řídit stát?“ prohlásil prezident a dodal, že je nutné zhodnotit i smysluplnost přechodu na letní čas.

Stalinismus byl zločin Četné signály v posledních týdnech nasvědčovaly tomu, že Medveděv se rozhodl přestat kráčet v Putinových stopách a otevřít Rusko zásadnějším demokratickým reformám. Několikrát například označil stalinismus za zločinecký systém. Putin podobné zhodnocení sovětské historie nikdy neučinil, naopak prohlašuje, že rozpad SSSR pokládá za „největší tragédii XX. století“. Podobně jako Putin v roce 2001 navrhuje Medveděv nyní provést reformu soudnictví. Především hodlá zlikvidovat jakékoliv privilegování vládnoucí garnitury. Bezpochyby měl na mysli stranu Jednotné Rusko, která těží z postavení svého lídra a premiéra zároveň. „Zákon je jen jeden pro všechny – platí jak pro vládnoucí stranu, tak pro opozici,“ řekl Medveděv.

Jediné, v čem jsou Medveděv s Putinem zajedno, je modernizace armády. Prezident slibuje v příštím roce dodat ozbrojeným silám 30 nových balistických raket, 3 atomové ponorky a další výzbroj. „Musíme zajistit převahu nad jakýmkoliv protivníkem,“ zdůvodnil finančně nákladné militantní plány Medveděv. Komentáře ruských politologů se vzácně shodují v zásadním vyznění Medveděvova projevu. „Je to jasná přihláška na vedoucí funkci v zemi,“ shrnul mínění většiny expertů politolog Gleb Pavlovskij.

***

„Zákon je jen jeden pro všechny – platí jak pro vládnoucí stranu, tak pro opozici.“

Sliby a chyby

Hlavní body projevu Dmitrije Medveděva Zaostalá ekonomika.

Musíme vytvořit novou ekonomiku, která by nestála na zaostalém systému hospodářství orientovaném na těžbu surovin. Musíme naši společnost změnit ve společenství svobodných a iniciativních lidí, překonat archaické uspořádání, v němž vůdci rozhodovali ve všem a za všechny občany. Je nutná všeobecná modernizace, která by Rusko pozdvihla na vysokou úroveň civilizace. Důchody budou. Sociální závazky budou zcela splněny, to vám zaručuji. V příštích třech letech se důchody zvýší více než jedenapůlkrát a už v roce 2010 budou důchodci dostávat penze, které nebudou nižší než životní minimum. Internetový stát. Za dva roky se bude dát v Rusku více než šedesát procent služeb státních orgánů získat elektronickou cestou a budou dostupné na internetu – například vydávání řidičských průkazů nebo potvrzení o kvalifikaci, zápisy do katastru nemovitostí. Raketa s jaderným pohonem. Zaměříme se na rozvoj atomové energetiky. Vytvoříme jaderný pohon, který bude schopen zabezpečit lety na jiné planety. Do roku 2014 budeme mít reaktor nové generace. Boj s korupcí. Čísla ukazují na velice rozšířené úplatkářství, které ochromuje naši společnost. Korupci nevyřešíme tak, že několik lidí pošleme do vězení. Ale zavírat do vězení za korupci je třeba. Válka s terorismem trvá. Budeme dál vést stálý boj proti mezinárodnímu terorismu. Budeme likvidovat bandity. Teroristické akce na severním Kavkaze proti představitelům státu, duchovním a policii destabilizují situaci v celé oblasti. Prezidenti republik mají odpovědnost před parlamenty. Do ústavy a zákonů jednotlivých republik a oblastí federace bude přidána pasáž o odpovědnosti hlav výkonné moci před místními parlamenty. lup

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!