Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Medveděv se opět vzdálil od Putina

Česko

DOPAD NA KREML

Ruského prezidenta Dmitrije Medveděva chválí demokraté, veřejnost je však rozpačitá a premiér, bývalý rozvědčík Vladimir Putin zatím mlčí.

MOSKVA/PRAHA Od ruských demokratů si prezident Dmitrij Medveděv za svou první „špionskou operaci“ vysloužil velkou pochvalu. Nacionalističtí poslanci, komunisté a někteří přívrženci premiéra Vladimira Putina ho však ostře kritizují. Ruští komentátoři konstatovali, že Medveděv učinil další krok k přeříznutí „pupeční šňůry“, která ho pojí s jeho předchůdcem Putinem. Za symbolické pokládají to, že si k osamostatnění vybral právě oblast rozvědky, ve které je Putin jako bývalý důstojník KGB a špion střední úrovně profesionálně vzdělán. Podle skupiny poslanců v čele s komunistou Sergejem Obuchovem je celá operace dokonce snahou vrazit klín mezi prezidenta a premiéra a oslabit tak moc Ruska ve světě.

Není známo, zda Medveděv s Putinem postup při výměně špionů konzultoval, ale podle veteránů sovětských tajných služeb postupoval prezident profesionálně. I když nezvykle rychle. Reakce ruské veřejnosti, tedy i voličů, kteří v roce 2012 rozhodnou, zda bude hlavou státu Medveděv, či Putin, je ale nejednoznačná. Především se sdělovací prostředky pozastavují nad „nespravedlivostí“ výměny. Ozval se například poslanec za Liberálně demokratickou stranu Sergej Abelcev, který reprezentuje velkou skupinu občanů i politiků zásadně protestujících proti výměně. Abelcev argumentoval tím, že ke špionům se Medveděv veřejně vůbec neměl hlásit. „Buď měli odsedět dlouhé tresty a pak, za 20 či 25 let, dostat řád Hrdina Ruska, nebo měli přijmout, podle stupně škod, které USA způsobili, smrt na elektrickém křesle“. Náměstek šéfa bezpečnostního výboru státní dumy Viktor Iljuchin zformuloval nejčastější námitku: „Do očí je bijící, že my jsme získali deset našich lidí a USA jen čtyři své. Znamená to, že naši rozvědčíci nepředstavovali žádné nebezpečí, ani nemají pro Američany valnou cenu... Jsou to vůbec špioni? A jaké škody USA způsobili?“

Medveděva tak chválí především obránci lidských práv, i ti ale označují za „vítěze obchodu“ USA. V případě Igora Suťagina pomohli na svobodu zřejmě nevinnému člověku.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN