Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medveděv uctil památku obětem gulagu

Česko

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv včera v Magadanu na ruském Dálném východě uctil památku obětí stalinských koncentračních táborů známých pod názvem gulag a označil je za tragickou stránku ruských dějin.

Ruská nevládní skupina obránců lidských práv Memorial to označila za známku toho, že ruské úřady jsou možná ochotny postavit se k této tragické historii otevřeněji než dosud.

Medveděv položil kytici květů u sochy Maska utrpení, která historii gulagu připomíná. Vytvořil ji v roce 1996 známý sochař Ernst Něizvěstnyj.

Magadan na ruském tichomořském pobřeží je jedno z míst, která jsou s gulagem nerozlučně spjata. Trestanci byli odtamtud vypravováni do sibiřských zlatých dolů, na stavbu cest a na další nucené práce, během nichž jich statisíce zemřely.

Jejich podíl na vybudování místního hospodářského potenciálu včera Medveděv připomněl. „Uvědomujeme si, že celý tento potenciál byl vytvořen z krve a potu milionů našich krajanů. I proto nemáme právo tím mrhat,“ řekl. Podle odhadů citovaných agenturou Reuters zemřelo v letech 1921 až 1953 v sovětských pracovních táborech asi 13 milionů lidí. Název gulag se vžil díky slavné knize Souostroví Gulag, kterou o poměrech v táborech napsal jeden z jejich někdejších vězňů, nedávno zesnulý Alexandr Solženicyn.

Skupina Memorial, která usiluje o zachování památky obětí táborů, by chtěla ve včerejším Medveděvově gestu vidět známku jeho aktivnějšího působení tímtéž směrem. Její předseda Arsenij Riginskij agentuře Reuters řekl, že doufá, že to pro regionální i ústřední úřady bude silná pobídka, aby se této záležitosti víc věnovaly a zasadily se o vykořenění stalinismu.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...