Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medveděv uctil památku obětem gulagu

Česko

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv včera v Magadanu na ruském Dálném východě uctil památku obětí stalinských koncentračních táborů známých pod názvem gulag a označil je za tragickou stránku ruských dějin.

Ruská nevládní skupina obránců lidských práv Memorial to označila za známku toho, že ruské úřady jsou možná ochotny postavit se k této tragické historii otevřeněji než dosud.

Medveděv položil kytici květů u sochy Maska utrpení, která historii gulagu připomíná. Vytvořil ji v roce 1996 známý sochař Ernst Něizvěstnyj.

Magadan na ruském tichomořském pobřeží je jedno z míst, která jsou s gulagem nerozlučně spjata. Trestanci byli odtamtud vypravováni do sibiřských zlatých dolů, na stavbu cest a na další nucené práce, během nichž jich statisíce zemřely.

Jejich podíl na vybudování místního hospodářského potenciálu včera Medveděv připomněl. „Uvědomujeme si, že celý tento potenciál byl vytvořen z krve a potu milionů našich krajanů. I proto nemáme právo tím mrhat,“ řekl. Podle odhadů citovaných agenturou Reuters zemřelo v letech 1921 až 1953 v sovětských pracovních táborech asi 13 milionů lidí. Název gulag se vžil díky slavné knize Souostroví Gulag, kterou o poměrech v táborech napsal jeden z jejich někdejších vězňů, nedávno zesnulý Alexandr Solženicyn.

Skupina Memorial, která usiluje o zachování památky obětí táborů, by chtěla ve včerejším Medveděvově gestu vidět známku jeho aktivnějšího působení tímtéž směrem. Její předseda Arsenij Riginskij agentuře Reuters řekl, že doufá, že to pro regionální i ústřední úřady bude silná pobídka, aby se této záležitosti víc věnovaly a zasadily se o vykořenění stalinismu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...