Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medveděv uctil památku obětem gulagu

Česko

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv včera v Magadanu na ruském Dálném východě uctil památku obětí stalinských koncentračních táborů známých pod názvem gulag a označil je za tragickou stránku ruských dějin.

Ruská nevládní skupina obránců lidských práv Memorial to označila za známku toho, že ruské úřady jsou možná ochotny postavit se k této tragické historii otevřeněji než dosud.

Medveděv položil kytici květů u sochy Maska utrpení, která historii gulagu připomíná. Vytvořil ji v roce 1996 známý sochař Ernst Něizvěstnyj.

Magadan na ruském tichomořském pobřeží je jedno z míst, která jsou s gulagem nerozlučně spjata. Trestanci byli odtamtud vypravováni do sibiřských zlatých dolů, na stavbu cest a na další nucené práce, během nichž jich statisíce zemřely.

Jejich podíl na vybudování místního hospodářského potenciálu včera Medveděv připomněl. „Uvědomujeme si, že celý tento potenciál byl vytvořen z krve a potu milionů našich krajanů. I proto nemáme právo tím mrhat,“ řekl. Podle odhadů citovaných agenturou Reuters zemřelo v letech 1921 až 1953 v sovětských pracovních táborech asi 13 milionů lidí. Název gulag se vžil díky slavné knize Souostroví Gulag, kterou o poměrech v táborech napsal jeden z jejich někdejších vězňů, nedávno zesnulý Alexandr Solženicyn.

Skupina Memorial, která usiluje o zachování památky obětí táborů, by chtěla ve včerejším Medveděvově gestu vidět známku jeho aktivnějšího působení tímtéž směrem. Její předseda Arsenij Riginskij agentuře Reuters řekl, že doufá, že to pro regionální i ústřední úřady bude silná pobídka, aby se této záležitosti víc věnovaly a zasadily se o vykořenění stalinismu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...