Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měl zkrášlovat pleť, teď ničí rakovinu

Česko

  14:48
BRNO - Tým brněnských vynálezců vytvořil nový přístroj, který podle nich umí likvidovat rakovinné buňky. Zařízení přitom původně vyvinul ke zkrášlování pleti, řekl šéf týmu Ivan Rampl. Jakým způsobem nádorovou tkáň ničí, tvůrci přístroje zatím neumí přesně popsat.

V Česku je každoročně odhalen zhoubný nádor u 69.000 lidí a 29.000 lidí nemoci podlehne. Podle měřítek nastavených Evropským parlamentem přitom patří Česko v léčení rakoviny ke špičce.

Skupina vědců přišla možná na metodu léčby zcela náhodou. Původně vyvíjela přístroj pro kosmetickou dermatologii. Výměnou některých částí ale zařízení změnilo své vlastnosti. Pole, které se v jeho okolí vytvářelo, nazvali vědci Aimp. "Velmi důležitým výsledkem série experimentů bylo objevení rozdílného působení pole Aimp na zdravé a nemocné buňky, zjištěné zatím jen u buněk ženského prsu a bílých krvinek. Tento selektivní jev spočívá v ničení nádorových buněk, aniž by byly zdravé buňky poškozovány," napsal nedávno v
odborném textu na serveru inovace.cz Rampl.

Na výzkumu se spolu s několika výzkumnými ústavy podílí také firma Enjoy z brněnského technologického inkubátoru. Na projekt dostal tým poměrně velký grant, uvedl bez upřesnění Rampl.

Hledání účinných metod boje s rakovinou se na celém světě věnují stovky týmů. Nedávno byla například na několika klinikách v USA a Česku zahájena první fáze klinických zkoušek nového léku na rakovinu mízních uzlin, jehož základ objevil český tým.

Autor: