2. září 2009 9:52, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Melčákův advokát Kalvoda plánuje další ústavní stížnosti

Jan Kalvoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kalvoda | foto: ČTK

PRAHA Advokát poslance Miloše Melčáka Jan Kalvoda plánuje u Ústavního soudu napadnout některé stížnosti, o nichž uvažují v souvislosti s včerejšími událostmi kolem předčasných voleb politici.

Kdo je Jan Kalvoda

V letech 1990 až 1996 byl poslancem parlamentu ČR v letech 1992 až 1997 byl předsedou politické strany ODA. Byl také ministrem spravedlnosti v druhé vládě Václava Klause. V roce 1997 rezignoval na své politické funkce kvůli neoprávněnému užívání titulu JUDr. před svým jménem.

Od té doby vykonává soukromou advokátní praxi v Praze. Do širšího povědomí vstoupil opět jako právní zástupce firmy Diag Human podnikatele Josefa Šťávyv v jeho několimiliardovém sporu s českým státem.

Zastupuje také poslance Miloše Melčáka v jeho ústavní stížnosti proti plánovaným předčasným volbám do Poslanecké sněmovny r. 2009, jejichž vykonání následně Ústavní soud vskutku odložil

Informaci uvedl server iDnes.cz. Kalvoda uvedl, že si dovede představit tři cesty, jimiž by se politici chtěli vydat: vyhlásit volby na jiný blízký termín, narychlo trvale změnit ústavu a třikrát rychle za sebou navrhnout vládu a vyslovit jí nedůvěru. Všechna řešení by ale podle něj znovu dostal na stůl Ústavní soud.

O trvalé změně ústavy už od úterý skutečně hovoří někteří politici, podle nichž lze stihnout novelu schválit v řádu dnů. "To by taky bylo hodno ústavní stížnosti," uvedl Kalvoda.

Ústavní soud v úterý odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb, které se měly konat 9. a 10. října. Chce tak získat čas na prozkoumání Melčákovy stížnosti proti zákonu zkracujícímu volební období Poslanecké sněmovny a prezidentskému vyhlášení voleb. Termín voleb je nyní nejistý.

Lidovky.cz, ČTK