Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mendelův spis cestoval bez svolení. Vývozci hrozí pokuta pět milionů

Česko

  13:00
BRNO - Případ Mendelova rukopisu je podobný svérázné představě, kdy by se pár zachovaných listů z Darwinovy rukopisné práce O původu druhů (1858) dostalo bez vědomí úřadů a správců mimo knihovnu v Cambridgi – třeba do Paříže. Pouhá jedna stránka, s číslem 270, jež nebyla v této univerzitní sbírce, se loni dle CNN prodala v aukci Sotheby’s za 250 tisíc dolarů (6,2 milionu korun)!

Gregor Johann Mendel foto: Lidové noviny

To Mendelův manuskript Versuche über Pflanzen-Hybriden (česky Pokusy s hybridy rostlin) z roku 1865 je kompletní. Má tucet dvoustran. Tiskem vyšel v následujícím roce, aby změnil náš pohled na zákony přírody. Práce se stala „biblí“ moderní genetiky.

Ministerstvo kultury nevědělo, že zakladatelské dílo genetiky opustilo zemi. ...

Minulou sobotu LN upozornily, že jedna z nejcennějších památek historie vědy opustila v tichosti území České republiky. Za nevyjasněných okolností se již patrně v roce 2015 dostala ze starobrněnského opatství do vídeňského augustiniánského kláštera. Až interní jednání augustiniánů a platba 50 tisíc eur navrátily cennou práci letos 27. února do Brna, kde Mendel slavně křížil hrách. Potíž je v tom, že taková památka nesmí „migrovat“ bez povolení.

Sankce až pět milionů korun

„Ministerstvo kultury o vývozu Mendelova rukopisu nevědělo. Vývozci, který předmět neopatřil osvědčením dle zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty (71/1994 Sb.), může ministerstvo uložit pokutu do pěti milionů korun. Bude-li tedy ministerstvu doručen podnět v této věci, budeme se jím zabývat,“ řekla LN mluvčí Simona Cigánková.

Mendelovo zakladatelské dílo genetiky bylo nejméně rok mimo Česko. Jednalo se o repatriaci

Mendelův rukopis není národní ani kulturní památkou, ale takzvaně předmětem „kulturní hodnoty“. Zákon tak definuje nejen rukopisná díla bez omezení stáří, nýbrž výslovně i „dokumentační materiál a osobní památky, vztahující se k významným osobnostem z oborů vědy a techniky“. K zápůjčce či vývozu mimo ČR je potřebné vývozní osvědčení. Podle ministerstva jej měla vydat Moravská zemská knihovna. Jenže tato instituce potřebný doklad nevydala. „Žádné vývozní povolení jsme nevystavovali,“ řekl včera LN Petr Žabička, náměstek ředitele zemské knihovny. S kolegy jsou si vědomi jen toho, že v roce 2012 – kdy se dílo z ciziny po dekádách vrátilo – listy pečlivě nafotili. Jedinou eventualitou, že by rukopis opustil zemi legálně, prý zůstává svolení archivářů – pokud jde o archiválii.

S tím však nesouhlasí ředitel Mendelova muzea při Masarykově univerzitě. „Manuskript nikdy nebyl brán za archiválii. Pomáhali jsme vyřizovat i vnitrostátní zápůjčku rukopisu, který je majetkem brněnských augustiniánů a byl považován za předmět muzejněsbírkového charakteru. V případě zápůjčky dalších mendelián do Itálie jsme absolvovali několikatýdenní proceduru s přípravou tiskopisů dle zákona a s kontrolou pověřených institucí, kdy artefakty prohlédli například specialisté z Moravské galerie a podobně,“ tvrdí ředitel Ondřej Dostál.

Poklad brněnského opatství

Rukopis je zásluhou nových řeholníků ze starobrněnského opatství zpět v Česku, v Brně, kam historicky náleží. Nynější osazenstvo je připraveno o něj ve spolupráci s univerzitou pečovat. „Myslíme si, že by bylo dobré jej vystavit a originál zpřístupnit veřejnosti,“ říká otec Emil Jan Biernat, polský augustinián. Týž zájem už potvrdil i rektor Mikuláš Bek.

Delikátní věcí zůstává, proč a kdo z augustiniánů desky s dílem odvezl do Vídně k jiným augustiniánům. Asi jedinou průkaznou stopou je předávací protokol z 27.února 2017, v němž vídeňský vikář Dominic Sadrawetz prohlašuje, že vrací originál v takovém stavu, v jakém „jej od zástupce starobrněnského opatství, bývalého opata L. E. Martince... před několika lety“ přebíral. Právě on se však před rokem 2012 zasazoval o návrat tohoto „pokladu“ do ČR.

„Je otázkou, zda by rukopis neměl být prohlášen národní kulturní památkou, aby jej už žádný cizinec nechtěl privatizovat či vyvézt,“ řekl před týdnem Martinec.

Adepty na zařazení do seznamu památek ministerstvo pečlivě vyhledává. „Konkrétně k Mendelovu rukopisu zatím návrh na prohlášení za národní kulturní památku nemáme,“ říká náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...