Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Méně aut, více posezení. Malostranské náměstí podstoupí proměnu

Česko

  8:06
PRAHA - Architekti vypracovali 40 návrhů, podle nichž by se mohlo v budoucnu proměnit Malostranské náměstí v Praze. Odborná porota v mezinárodní architektonické soutěži vybrala jako vítěznou studii, jejíž autoři sjednotili prostor náměstí, zredukovali počet parkovacích míst a přidali místa pro posezení i možné umístění sochařského díla a fontány.

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval předseda poroty, architekt Miroslav Šik. foto: Reprofoto

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval předseda poroty, architekt Miroslav Šik.

Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava...
Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava...
Vypsáním soutěže město mimo jiné reagovalo na odpor některých lidí, kterým se...
Vypsáním soutěže město mimo jiné reagovalo na odpor některých lidí, kterým se...

Vypsáním soutěže město mimo jiné reagovalo na odpor některých lidí, kterým se nelíbí, že starobylé náměstí pod Pražským hradem s dominantou chrámu sv. Mikuláše slouží jako parkoviště. Vznikla kvůli tomu i petice. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) by se vzhled náměstí mohl začít proměňovat v roce 2016.

Obnova veřejného prostoru

"Prvotní funkci náměstí v minulosti tvořil kvalitní veřejný prostor a nejenom dopravní uzel a parkovací plocha, jako je tomu teď," řekl předseda poroty. Náměstí podle něj není volně prostupné, chybí městský mobiliář, prostor je nevhodně členěn silnicí a tramvajovou tratí, která náměstí křižuje.

Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. "Porota ocenila, že respektuje historické prostředí a sjednocuje celý prostor. Prostorové řešení náměstí doplňuje kvalitní mobiliář a historizující lampy podél tramvajové trati," komentoval Šik. Autoři oceněných studií dostali finanční odměnu. Návrhy jsou vystaveny v dolní části Malostranského náměstí.

Poslanci přijdou o dvorní parkoviště

Z parkoviště do práce to mají jen pár metrů, navíc je místo pro auto nic nestojí, zatímco jiní platí šedesát korun za hodinu.

Teď poslanci o lukrativní výhodu zřejmě přijdou. Malostranské náměstí, do jehož dolní části se vejde osmdesát, a do horní třicet aut, se má do dvou let proměnit. Pražská radnice chce, aby bylo víc pro lidi než pro auta.

Architekti vypracovali 40 návrhů, podle nichž by se mohlo v budoucnu proměnit...

Malostranské náměstí bez aut.

Bez toho, aniž by magistrát vypověděl smlouvu s provozovatelem parkoviště, to ale nepůjde. Většinu míst tam přitom zabírají právě poslanci a i když zrovna nejednají, je parkoviště celý rok plné. „Parkují tady převážně zaměstnanci sněmovny, ale i turisté z okolních hotelů nebo provozovatelé okolních krámků,“ řekl LN muž, který na náměstí vybírá parkovné.

Celý článek Kateřiny Eliášové o budoucí proměně Malostranského náměstí si přečtete v sobotních Lidových novinách.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...