Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z Malostranského náměstí má zmizet parkoviště k prvnímu červenci

Česko

  12:03
Z pražského Malostranského náměstí má zmizet stávající parkoviště k 1. červenci 2016. řekl to náměstek primátorky Petr Dolínek. Technická správa komunikací v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště. Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí. Kdy k ní přesně dojde, zatím není jasné, magistrát totiž dopracovává studii regenerace.

Nejen auta. Co až zmizí ten les značek? To se z Malostranského náměstí stane teprve ošklivé místo. foto:  Petr Topič, MAFRA

„TSK jsem zadal úkol, aby smlouvu vypovědělo. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se to stihne. Malostranské náměstí je historický skvost, ne parkoviště,“ řekl Dolínek.

Na náměstí pak bude moci Praha 1, a stejně tak její obyvatelé, pořádat nejrůznější akce včetně trhů. Jednou z možností, jak prostor oživit pak je rovněž rozmístění stolků a židliček - s projektem rozmístit do ulic stolky a židle nedávno přišel Institut plánování a rozvoje (IPR) společně s primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Praha rovněž chystá celkovou revitalizaci náměstí. V současné době magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace, kterou následně předloží ke schválení pražským radním. „Na tomto základě se bude rozhodovat o dalším postupu,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že magistrát nyní rovněž řeší například převod finančních prostředků na investice v rámci obnovy.

Proti zrušení parkoviště v uplynulých dnech protestovali někteří poslanci. Právě politici ze Sněmovny zdejší parkoviště využívají. Podle Dolínka ale parkoviště zmizí navzdory jejich protestům. „Domluvili jsme si ale schůzku, na které se sejdou zástupci Prahy, radnice Prahy 1, IPR a Sněmovny a budeme na ní řešit parkování poslanců,“ řekl Dolínek.

Malostranské náměstí v plné kráse. Bez aut by ta okolní architektura nevynikla.
Hlídač parkoviště. Nejspíš přijde o místo. Zvláštní, že poslanci ještě tento...

Praha chystá celkovou rekonstrukci náměstí. Odborná porota již v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Architekti sjednocují prostor náměstí, snižují počet parkovacích míst a přidávají posezení a místo pro sochařské dílo a fontánu. Mění také umístění komunikací a tramvajové tratě.

Vypsáním soutěže město reagovalo na tlak lidí, kterým se současný vzhled náměstí nelíbí. Nesouhlasí hlavně s tím, že starobylé místo pod Pražským hradem slouží právě jako parkoviště. Místní dokonce kvůli sepsali petici, pod kterou sebrali na 5000 podpisů.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: