Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Konec Baráčnické rychty. Sousedící hotel chce mít klid, míní provozovatel

Malostranský podnik Baráčnická rychta (na snímku z 29. června) končí v podobě,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malostranský podnik Baráčnická rychta (na snímku z 29. června) končí v podobě,... | foto: ČTK

PRAHA Konec oblíbeného malostranského podniku Baráčnická rychta v té podobě, jak ho jeho návštěvníci znali. Tedy nejen jako restauraci navštěvovanou v turisticky exponovaném místě neobvykle především Pražany, ale také jako prostor pro divadelní představení a koncerty.

Jeho majitel, spolek Veleobec sdružených obcí baráčníků totiž současnému nájemci neprodloužil smlouvu. Tu získal na příštích deset let blízký hotel Alchymist. Zda se provozovatel restaurace a divadelního sálu bude poohlížet po jiném místě v Praze, zatím není zřejmé.

„Měli jsme s baráčníky vždy dobré vztahy,“ řekl David Meixner, který prostory provozoval. Připouští, že provozovateli hotelu mohl někdy vadit hluk z akcí, které se v rychtě konaly.

Vedle divadla a koncertů to byly i soukromé akce, které nekončily s půlnocí. Své 60. narozeniny třeba v Baráčnické rychtě nedávno slavil výtvarník František Skála, divadlo Vosto5 v sále dávalo své představení Dechovka a stejně tak byl od loňska domovskou scénou představení Tolik hlav Kamila Střihavky. Právě z toho, že hoteliér chce mít klid pro své hosty, Meixner usuzuje, že kulturní program v rychtě nebude pokračovat.

Rychta se musí opravit

Přesný důvod výpovědi prý Meixner nezná. Odmítá ale, že by za ní mohla být špatná platební morálka, jak uvedl v médiích rychtář Veleobce Jaroslav Proček. Obě strany, majitel i provozovatel restaurace, měly ve smlouvě opci na desetileté prodloužení smlouvy. Ta ale teď končila a baráčníci se rozhodli smlouvu neprodloužit. Zdůvodňují to i nutností rekonstrukce. Meixner připouští, že by nutná byla a že by se restaurace musela na čas uzavřít.

Je ale smutný z toho, že baráčníci se prezentují tako ti, kdo se snaží udržovat staročeské zvyky a tradice, ale v praxi dají přednost zahraničnímu podnikateli. S rychtou sousedící hotel Alchymist vlastní italský podnikatel Giorgio Bonelli. Ale možná je to typicky české, že se oháníme vlastenectvím a prodáme to prvnímu cizinci, podotkl.

Ne všichni členové spolku prý byli pro uzavření smlouvy s hoteliérem. Ten ji přesto získal, a to údajně na deset let s další desetiletou opcí. Jaké bude zaměření nového podniku zatím nový nájemce nechce sdělovat.

Malostranský podnik Baráčnická rychta končí v podobě, jak ho jeho návštěvníci...
Malostranský podnik Baráčnická rychta končí v podobě, jak ho jeho návštěvníci...

Historie Baráčnické rychty

Vlastenecký spolek Baráčníků byl ustaven v roce 1874. Název dostal podle kolínského hostince Baráček, kde se jeho zakladatelé, čeští řemeslníci a zemědělci, scházeli. Z roku 1880 je doložen vznik první baráčnické společnosti v Praze-Dejvicích, dále pak Hradčany, Bubeneč a v roce 1885 Staré Město. Velkého ocenění na veřejnosti se baráčníkům dostalo na národopisné Všeslovanské výstavě v Praze v roce 1895. O rok později vzniklo ústředí s názvem Veleobec Baráčníků pro země koruny české. Dnešní Všebaráčnická rychta byla otevřena ve 30. letech 20. století.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!