Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Méně peněz na přípravu her

Česko

Již 60 milionů korun stála Prahu kandidatura na pořádání olympijských her v roce 2016

PRAHA Magistrát nevěří, že Praha bude pořádat olympijské hry v roce 2016. Společnost Praha olympijská, která zastřešuje kandidaturu Prahy, žádala dotaci ve výši 50 milionů korun, a nedostala ji. Městská rada na další přípravu kandidatury vyčlenila z rozpočtu jen 14, 6 milionu korun.

Tato suma stačí na provoz a činnost společnosti do 4. června, kdy se rozhodne, zda Praha postoupí do užšího výběru pro pořádání olympiády v roce 2016. Pražský primátor Pavel Bém však s úspěchem Prahy v prvním kole nepočítá.

„Víme, že pravděpodobnost pořadatelství pro rok 2016 je téměř nulová. Nikdy jsme neuvažovali o tom, že by rok 2016 byl reálny“ řekl Bém. Praha dosud podle primátora věnovala veškeré úsilí „naučit se plavat v olympijské diplomacii“. Klíčová budou podle představitelů Prahy olympijské výběrová řízení na pořadatele her v letech 2020 a 2024. „Kandidátská aktivita spojená s rokem 2016 by pro nás současně znamenala mnohem větší finanční zátěž,“ řekl primátor.

Náklady na zpracování uchazečského dotazníku a projektových studií jsou hrazeny pouze z rozpočtu hlavního města. Kandidatura již stála Prahu 60 milionů korun. Původní návrh počítal s částkou dvojnásobně vyšší. Podle zástupců Prahy olympijské je snížení částky dílem výsledkem sílícího kurzu koruny vůči dolaru a tím, že řadu studií vypracoval magistrát vlastními silami.

Praha má nyní díky uchazečské fázi množství studií klíčových lokalit města, které jsou ve velké míře vypracovány nadčasově. Budou tedy použitelné nejen pro další hry, ale i v případě, že by se olympiáda v Česku vůbec nekonala.

S vynaloženou částkou však všichni spokojeni nejsou. Praha olympijská nemá například podporu vlády či parlamentu. Pro Béma je to „zklamání, které ale beru jako fakt“. Pro návrh přidělení dalších peněz Praze olympijské nehlasovala ani náměstkyně primátora Markéta Reedová. „Praha olympijská propaguje kandidaturu Prahy sloganem „Všichni jsme v národním týmu“. Za šedesát milionů korun, na které nás kandidatura přišla, jsme se dozvěděli minimálně jedno: v jednom národním týmu všichni nejsme. Vláda odmítla poskytnout kandidatuře peníze, a ani promoakce olympioniků nezměnily ani o píď jednoznačně negativní postoj veřejnosti k pořádání her v Praze.“

Praha olympijská použije uvolněné peníze na doplacení některých studií a pokračování v komunikační kampani. Přitom před měsícem se spekulovalo o tom, že společnost ukončí svou činnost už letos. Mluvčí společnosti Karel Tejkal pro LN v březnu uvedl, že Praha olympijská má plán činnosti do konce roku 2008. „Kdyby se ale Praze v červnu podařilo postoupit mezi kandidátská města, zmíněná doba by se prodloužila o tři roky déle.“

S činností společnosti se nyní počítá i do dalších let, ovšem v pozměněné podobě. Personální změny již ve správní radě nastaly, své pozice opustili tři ze sedmi ředitelů: Václav Králíček, Ivan Martínek a Jiří Toman. Zda bude v čele Prahy olympijské i nadále podnikatel Tomáš Petera, není zatím jasné. Vše se ukáže až po 4. červnu.

Autor: