Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Měnový fond povede Francouz Strauss-Kahn,Tošovský neuspěl

Česko

WASHINGTON/PRAHA Nástupce Rodriga de Rata v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn bude muset ve své funkci čelit mnoha výzvám včetně nedostatku financí, rozložení sil mezi bohatými a chudými národy a snižující se důvěryhodnosti fondu. O jeho zvolení informovala včera vpodvečer tisková agentura AFP.

Bývalý francouzský ministr financí a kandidát na úřad prezidenta byl od počátku považován za favorita. Navrhla ho Evropská unie a jeho kandidaturu podporovaly i USA.

Strauss-Kahnovým oponentem byl bývalý český premiér a guvernér České národní banky Josef Tošovský. Jemu se ale připisovaly jen malé vyhlídky na vítězství.

MMF byl založen v roce 1945 a v současné době sdružuje 185 států. Jeho největším akcionářem jsou Spojené státy s 16,8 procenta hlasovacích práv a členské země Evropské unie s více než 32 procenty. Současný šéf fondu Španěl de Rato ohlásil letos v červnu, že svou funkci složí na konci října, dva roky před skončením svého pětiletého mandátu.

Hlavním úkolem MMF je udržovat finanční a ekonomickou stabilitu, předcházet krizím a pomáhat zemím, které se ocitnou ve finančních potížích. V posledních letech však fond čelí vzrůstající kritice ze strany rozvojových zemí s rychle rostoucí ekonomikou, které cítí, že jejich hlasy v MMF nemají dostatečnou váhu.

Na nutnost dále reformovat fond ve prospěch chudších zemí poukázal při svém nominačním vystoupení před výkonným výborem MMF i sám Strauss-Kahn. „Reforma se ale nesmí zastavit pouze u změny kvót, hlasovacích práv,“ řekl.

Podle něho je nutné změnit dynamiku rozhodování fondu tak, aby státy rozvojového světa měly větší slovo a účinnější zastoupení. Již loni měnový fond schválil první fázi své reformy, ve které zvýšil hlasovací práva Číně, Jižní Koreji, Mexiku a Turecku.

Nový šéf MMF bude muset také hledat nové zdroje příjmů, neboť všichni hlavní dlužníci jako například Rusko, Argentina nebo Brazílie už své závazky fondu splatili. Až vyrovnají své dluhy poslední z velkých dlužníků, Turecko a Indonésie, bude muset fond podle analytiků prodat část svého zlata, snížit počet svých zaměstnanců nebo si začít fakturovat za technickou pomoc členským zemím.

Od nástupce de Rata se také očekává, že prosadí změny v politice směnných kurzů, a zamezí tak umělému podhodnocování kurzů měn jednotlivých zemí, motivovanému zejména snahou podporovat vývoz. Proti tomuto kroku se však staví Čína, která je právě z tohoto prohřešku dlouhodobě obviňována zejména Spojenými státy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!