Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měnový fond zasáhl skandál

Česko

Šéf MMF Strauss-Kahn čelí podezření z nadržování podřízené, s níž měl mít poměr

PRAHA / WASHINGTON Mezinárodní měnový fond (MMF) trápí v době, kdy se na něj obrací s žádostí o překlenovací úvěry k překonání finanční krize stále více zemí, vlastní problém. Týká se personální aféry šéfa MMF Dominique Strausse-Kahna.

Dozorčí rada fondu iniciovala vyšetřování Strausse-Kahna kvůli údajnému zneužití služebního postavení v souvislosti s intimním vztahem se svou podřízenou.

Vyšetřením záležitosti byla pověřena společnost Morgan, Lewis & Bockius LLP, která má závěry svého pátrání předložit koncem tohoto měsíce. Vyšetřování má objasnit informace o údajných intimních kontaktech mezi devětapadesátiletým někdejším francouzským ministrem hospodářství StraussemKahnem a bývalou vysokou úřednicí afrického odboru MMF, Maďarkou Piroskou Nagyovou. Vyšetřovatelé mají zjistit, zda Strauss-Kahn kvůli této záležitosti Nagyové nenadržoval, nebo ji nepřiměl organizaci opustit. Cílem je rovněž zjistit, zda odstupné, které Nagyová při odchodu z měnového fondu dostala, odpovídá jejímu služebnímu zařazení, či nikoliv.

„I když tento incident představuje z mé strany chybu v úsudku, za niž nesu plnou zodpovědnost, pevně věřím, že jsem nezneužil své pozice,“ reagoval Strauss-Kahn.

Aféra přichází v době, kdy má MMF sehrát podstatnou roli v podpoře států trpících dopady celosvětové finanční krize. „Fond se ocitl v kritickém bodě a to poslední, co by potřeboval, by bylo paralyzované vedení,“ řekl Peter Chowla, analytik výzkumného institutu Bretton Woods Project.

Podporu Straussi-Kahnovi vyjádřil i guvernér Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. „Jsem přesvědčen, že vyšetřování prokáže, že Dominique Strauss-Kahn nezneužil žádné ze svých pravomocí,“ uvedl Trichet pro francouzskou rozhlasovou stanici RTL.

Strauss-Kahn, který se funkce ujal v listopadu 2007 a v boji o křeslo šéfa porazil i bývalého guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, celou aféru označil jako „incident v soukromém životě“.

Jako šéf Strauss-Kahn uspěl Současná kauza připomíná podobnou aféru, jejímž aktérem byl v květnu 2007 šéf Světové banky Paul Wolfowitz. Ten byl nucen rezignovat poté, co byla prokázána jeho intervence ve prospěch jeho přítelkyně, která v bance pracovala. Wolfowitz se údajně zasadil o navýšení jejího platu o 36 procent. Wolfowitz aféru neustál i kvůli svým předešlým kontroverzním rozhodnutím, zejména výměnám špičkových manažerů za poradce z řad členů administrativy amerického prezidenta George W. Bushe.

Pozice Strausse-Kahna v čele MMF je ale silnější. Uznání si vysloužil snížením provozních nákladů fondu a operativním přístupem k řešení žádostí o půjčky v průběhu stávající světové finanční krize.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!