Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mensator: Někdy už jde o velké prachy

Česko

PRAHA V samostatných nájezdech patří k nejlepším gólmanům hokejové extraligy. A přece ho něco dokáže opravdu vytočit.

„Když proti mně jede někdo pomalu,“ popisuje český reprezentant Lukáš Mensator (25) z Karlových Varů. „Ale to určitě nemá rád žádný brankář.“

* LN A kdo to dělá nejčastěji?

U nás v týmu Jarda Kristek. Ale taky třeba Růžička ze Slavie nebo Polanský z Třince. Už máme vytypované své adepty... Když zpomalí a pak před vámi zastaví, mají daleko víc času s pukem zamíchat. Pak je to pro gólmany nevýhoda.

* LN Jinak jste ve výhodě vy?

V hokeji brankář bývá ve výhodnější pozici. Oproti fotbalu, kde je to úplně obráceně.

* LN I když se spoluhráči na tréninku navzájem dokonale znají?

Ano. V nájezdech máme procentuální úspěšnost vyšší, takže když se známe, pořád je to lepší pro mě. Každý kluk má asi dvě tři zakončení. Už podle toho, jak si kdo k nájezdu najíždí, tušíte, co asi udělá.

* LN Soutěžíte při tréninku rád?

Jasně, bývá to sranda, i když poslední dobou jsme si to moc neužívali (vedení klubu před týdnem propustilo kvůli neuspokojivým výsledkům trenéra Josefa Palečka a angažovalo Pavla Hynka - pozn. red.). Nevím, jak to bude teď, ale za bývalých trenérů jsme jezdili klasického dřeváka. Ten pak musel nosit takovou tu oranžovou popelářskou vestu. Vozili jsme ji s sebou i na daleké zápasy, třeba do Třince.

* LN Kolik vůbec smolař musí platit do týmové pokladny?

Pětistovku. Ale pozor, když jste dřevákem podruhé za sebou, tak dáváte už tisíc - postupně se to načítá. Pak už tam lítají i částky, kdy opravdu o něco jde. Jsou v tom určité motivační prvky.

* LN Týkají se i vás, brankářů?

U nás je to stejné. Když po třech nájezdech zbude ve hře z třiadvaceti kluků méně než osm, je to naše špatná vizitka, a musíme zaplatit to samé. Když se nám to stane dvakrát po sobě, taky platíme víc. Nebojte, ani nám se to nevyhne.

* LN To si pak musíte na dotyčném dřevákovi smlsnout, ne?

Srandičky tam jsou. (usměje se) Ale docela se to střídá, neobjevují se tam pořád ti samí lidé.

* LN Komu to jde tedy nejlépe?

Například Marku Melenovskému, Jardovi Kristkovi... Vzpomeňte si loni na play off - tam proti Litvínovu v nájezdech rozhodovali. Myslím si, že ve Varech v tomhle máme z čeho vybírat. U nás je hodně šikovných hráčů.

* LNA hráči prý na vás rádi zkoušejí nové finty. Ale troufají si na ně, i když už jde o peníze?

Určitě, kdy jindy to taky vyzkoušet než ve vypjatějších situacích. Kolikrát když jedou šestý sedmý nájezd, sami už říkají, že nevědí, co udělat. Kolikrát je to legrace.

* LN Marek Pinc z Liberce prozradil, že si tam brankáři na někoho občas zasednou. Jak je to u vás?

Mně přijde, že čím více se na někoho zaměříte, tím rychleji se pak z toho hráč vyvlékne. Možná kdybych chytal sám nebo pouze se Sáblem (parťák Lukáš Sáblík - pozn. red.), tak to načasovat možná ještě jde. Ale chytáme ve třech, ještě s juniorem. A to už moc možné není.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...