Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Mensator: Šok pro celou republiku

Rozhodující semifinále - Karlovy Vary zvítězily na ledě Českých Budějovic a postoupily do finále

ČESKÉ BUDĚJOVICE Do jejich prázdných obličejů se pomalu vkrádalo kruté poznání. To nebyl jen aprílový žert. Hokejové České Budějovice, vítěz základní části a největší favorit play off, prohrály rozhodující sedmý duel semifinále a sezona pro ně skončila.

Č. Budějovice - K. Vary 1:2 V zelenobílé šatně hostujících Karlových Varů se naopak rozléhal mohutný řev. „Vary jsou ve finále! To je překvapení pro celou republiku,“ smál se karlovarský brankář Lukáš Mensator, největší hrdina série i posledního duelu. „Porazili jsme nejlepší mančaft základní části,“ řekl Mensator.

Ve finále, které startuje v pátek, vyzvou karlovarští energetici pražskou Slavii.

Poprvé v letošním semifinále prohrál domácí tým. „Těžko můžu hráčům něco vytknout. Snad jen to, že jsme nedávali góly,“ posteskl si českobudějovický trenér Josef Jandač. „Jsme zklamaní. Pomýšleli jsme výš.“

Velice dramatickou sérii i klíčové utkání musel rozseknout videorozhodčí. Necelých osm minut před koncem při přesilové hře totiž nahrál karlovarský Marek Melenovský před branku Milanovi Procházkovi, jehož střela se odrazila od spodního polstrování a vylétla ven z klece.

Tahle rána České Budějovice zlomila. Divákům v narvaných ochozech zmrzl úsměv na rtech, jen se modlili za vyrovnání.

Jenže Jihočeši si v závěrečných chvílích vylámali zuby na pozorné obraně hostů. „Bylo vidět, jak se naši hráči obětovali,“ pochvaloval si vyšeptalým hlasem karlovarský trenér Zdeněk Venera.

„Odpočítával jsem posledních sedm minut a posledních devět vteřin jsem nezahlédl puk,“ popisoval Mensator závěrečnou melu při českobudějovické hře bez brankáře Turka. „Kluci všechny střely zblokovali,“ podotkl Mensator. Během zápasu karlovarský gólman čaroval. „Byl fantastický,“ ocenil karlovarský kapitán Václav Skuhravý. Jihočeši hráli výrazně aktivněji, soupeře jednoznačně přestříleli. „To nebyla naše taktika. Chtěli jsme hrát otevřený hokej. Ale stejně jsme vyhráli,“ culil se autor prvního gólu Skuhravý. Po závěrečné siréně se Mensator ocitl pod masou těl. „Vrazil do mě utrženej vagon Dobroň. Z toho řevu mě rozbolela hlava. Ale už je to dobré,“ ujistil mladý brankář.

Udolaní hráči Českých Budějovic alespoň převzali medaile a pohár za třetí místo. To už jim nikdo nevezme. „Zklamání je velké. Někdo mlčí, jiný...“ marně lovil slova tichým hlasem domácí útočník Jiří Šimánek.

Poprvé šlápli domácí na ježčí kůži v polovině zápasu, kdy jejich spálené šance potrestal dorážkou Skuhravý. Za pět minut se ale atmosféra v aréně naplnila euforickým štěstím. V přesilové hře totiž bek Vydarený švihem srovnal.

To ale byl poslední českobudějovický gól v semifinále. A na triumf nestačil.

Branky a nahrávky: 36. Vydarený (Vak) -29. Skuhravý (Němec), 53. Milan Procházka (Melenovský). Rozhodčí: Šindler, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 1:1, 0:1. Konečný stav série: 3:4.

České Budějovice: Turek - Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, Mucha, Gřegořek, F. Novák - Kotrla, Vak, Veselý - Kůrka, V. Hübl, Sailer - Hudec, Brabenec, Šimánek - Hřebejk, Mertl, Gulaš. Trenéři: Jandač a M. Černý.

Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál -Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, V. Polák.

Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.