Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelová a Sarkozy stojí za Airbusem

Česko

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová včera v Paříži podpořili nákladný projekt velkého vojenského dopravního letounu Airbus A400M.

Projekt je strategicky důležitý a musí se učinit vše pro to, aby se dospělo k vyřešení potíží, shodli se oba nejvyšší představitelé po pravidelném francouzsko-německém mezivládním setkání.

Na projektu letadla, které má být schopno přepravovat až 37 tun nákladu, se podílejí Belgie, Francie, Lucembursko, Německo, Španělsko, Turecko a Británie. Program za 20 miliard eur nabral tříleté zpoždění a údajně se už prodražil o pět miliard eur. Letadlo už provedlo v lednu první zkušební let ze španělské Sevilly.

Společnost Airbus na začátku ledna oznámila, že uvažuje o zastavení projektu, pokud se státy, které si dohromady objednaly 180 těchto letadel, do konce ledna nedohodnou na rozdělení zvýšených nákladů. Země v polovině ledna uvedly, že s pokračováním projektu souhlasí, ale ne za každou cenu.

Cena jednoho stroje se odhaduje na 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

Kdo kolik připlatí?

Včera zástupci partnerských zemí vyjednávali o tom, kolik jsou ochotni připlatit. Zatímco Německo, které objednalo nejvíc letadel (60), dalo spíš najevo, že hlouběji do kapsy sahat nechce, Francie projevila větší ochotu dodat další finance. Včerejší mezivládní setkání v Paříži bylo první od loňských parlamentních voleb v Německu, po nichž Merkelová sestavila novou vládu. Obě strany schválily osm desítek nejrůznějších společných projektů, které mají stmelit úzké partnerství obou států.

Sarkozy také včera prohlásil, že obě země budou společně postupovat v přípravách na příští summity G8 a G20 a podají společné návrhy například ohledně reformy mezinárodního měnového systému. Společně chtějí přistupovat i k blízkovýchodní otázce a ohledně partnerství Ruska a Evropské unie.

Sarkozy a Merkelová se shodli také na nutnosti vytvoření nových pravidel měření ekonomického růstu, která by brala v potaz zejména ekologicky udržitelný rozvoj.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...