Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Merkelová zatřásla trhem

Česko

Němci zaskočili zbytek EU.

Proč nám neřekli, že zakážou spekulace na trhu? Otázka mířila do Berlína.

PRAHA Euro je v ohrožení a nynější problémy společné měny jsou největší zkouškou Evropy od založení Evropské unie.

Těmito slovy se včera německá kancléřka Angela Merkelová snažila vyburcovat německé poslance, aby schválili záchranný balík na zastavení dluhové epidemie, jíž by se po Řecku mohly nakazit další země eurozóny.

Není jisté, zda Merkelová poslance přesvědčila – jednání o balíčku teprve začalo. Zato pořádně vyděsila trhy.

Akciové indexy na hlavních evropských burzách v Londýně, Frankfurtu a Paříži se v reakci na výroky Merkelové propadly v průměru o více než dvě procenta. Podobně reagovala i newyorská burza. Euro na počátku dne oslabilo nejvíce za poslední čtyři roky a obchodovalo se v kurzu 1,2144 dolaru za euro.

„Každý z nás cítí, že současná krize eura je největší zkouškou, které Evropa čelí za poslední desetiletí, od podpisu římských smluv. Je to zkouška existenciální a musíme v ní obstát... Když padne euro, padne Evropa,“ řekla doslova Merkelová na úvod prvního čtení návrhu zákona, jímž se Německo zavazuje ručit za úvěry do 123 miliard eur (3,1 bilionu korun) z obřího záchranného balíku EU a Mezinárodního měnového fondu.

Jeho hodnota se má vyšplhat až na 750 miliard eur (19,2 bilionu Kč). Za určitých okolností mohou německé garance vzrůst až na 148 miliard eur (3,8 bilionu Kč).

Merkelová zatřásla kapitálovými trhy pouze den poté, co z Německa vyšla jiná nečekaná zpráva.

Již v úterý Berlín vydal zákaz spekulativních obchodů na pokles některých akcií a vládních dluhopisů. Tím zaskočil nejen finanční trhy a investory, ale i partnery v Evropské unii. „Je to projev politického zoufalství. Vysílá zcela špatný signál evropským partnerům i trhům,“ řekl ekonom ING Group Carsten Brzeski.

Ukázalo se totiž, že vláda v Berlíně svůj plán s EU ani jednotlivými členskými zeměmi nijak nekonzultovala. Evropská komise již dříve doporučila zemím EU, aby podobné kroky koordinovaly s ostatními. A Paříž dala otevřeně najevo, že je jednostranným krokem Berlína uražena, a k německým opatřením se proto nepřipojí.

Jednání Berlína zpochybnil i bývalý britský ministr financí Nigel Lawson. „Lidé najdou způsob, jak tento zákaz obejít,“ řekl Lawson.

Německo v úterý zakázalo transakce, kterým se ve finanční mluvě říká „nahé“ prodeje nakrátko (naked shortselling). Jde o spekulace na pokles aktiv bez toho, aby je spekulant vlastnil. Zákaz byl částečnou úlitbou levicové opozici v parlamentu, která trvala na přijetí opatření proti spekulantům. Vláda si tím chtěla získat podporu pro schválení německého příspěvku pro stabilizaci eurozóny.

Mluvčí Evropské komise Chantal Hughesová potvrdila, že ministři financí EU na úterním zasedání ministrů financí EU o německém rozhodnutí zakázat prodeje nakrátko nic nevěděli. Komisař pro vnitřní trh a finanční regulaci Michel Barnier „vyjádřil lítost“, že německé kroky nebyly koordinovány na evropské úrovni. „Je důležité, aby členské státy jednaly společně a abychom budovali evropský režim, který by bránil regulačním arbitrážím a roztříštěnosti,“ řekl Barnier. Dodal, že o německých krocích by se mělo diskutovat na pátečním zasedání ministrů financí EU.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble bránil krok Berlína tím, že vlastně předjímá nová evropská pravidla, o nichž se v úterý na zasedání ministrů financí EU stejně mluvilo.

Francie však dala najevo, že po jednostranné německé akci žádný takový krok neplánuje. „Mělo se o tom alespoň diskutovat s členskými státy, jichž by se toto opatření mohlo týkat,“ řekla nazlobeně francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová. „Proto neuvažujeme, že bychom tato opatření následovali,“ dodala.

Včerejší trhy po

sloVech merkeloVé

Burzovní indexy

PX 50 (Praha) 1190,30 b.

-2,07 %

DAX (Frankfurt) 5988,67 b.

-2,72 %

Dow Jones (NY) 10 510,95 b.

-1,1 %

Nasdaq (NY) 2317,26 b.

-0,9 %

Nikkei (Tokio) 10 186,86 b.

-0,5 %

Měny

USD/EUR 1,2328 -1,2 %

CZK/USD 20,94 -0,33 %

CZK/EUR 25,78 +0,74%

Komodity

ropa 77,98 USD/bar

-3,86 %

zlato 1 188,35 USD/oz

-2,99 %

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...