Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Město přichází o peníze za domy

Česko

  17:08
PRAHA - Přes dvě stě milionů ročně platí magistrát za pronájem svého hlavního sídla, Škodova paláce v Jungmannově ulici. Hlavním argumentem pro stěhování desítek odborů byla kromě lepší dostupnosti úřadu pro občany také úspora peněz.

Budova magistrátu v Jungmannově ulici. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Některé domy ve vlastnictví města, z nichž se úředníci vystěhovali na přelomu loňského srpna a září, zůstávají prázdné. Primátor Pavel Bém přitom v zimě prohlásil, že o tom, kdo a za kolik je bude využívat, bude jasno mnohem dříve.

„Primátor v lednu na moji interpelaci odpověděl, že nejpozději do konce března předloží tabulku, která dokáže, že stěhování a pronájem původních sídel úřadu se vyplatilo,“ uvedl zastupitel za SNK-ED Jiří Witzany.

Zatím není jasno, jak se využije Kafkův dům a Terplan v Platnéřské ulici. U obou staveb se už uskutečnila dvoukolová výběrová řízení, o nových nájemnících zatím ale rada města nerozhodla.

U dvou budov, domu U Minuty a U Radnice na Staroměstském náměstí, čeká magistrát s vypsáním výběrového řízení na památkáře. „Národní památkový ústav musí stanovit možné využití chráněných budov, které musíme zakotvit v podmínkách výběrového řízení na jejich pronájem,“ řekla Eva Kubátová z tiskového odboru magistrátu. Podle opozice ale vedení města pronájem domů protahuje záměrně. „Kdyby se domy rychle pronajaly, zjistilo by se, že stěhování se nevyplatilo,“ domnívá se Witzany.

Podle ředitele magistrátu Martina Trnky mělo město ušetřit jen za pronájem a za správu vlastních budov až 150 milionů korun ročně. „Očekávání byla účelově nadsazená. Vedení magistrátu například tvrdilo, že ročně ušetří 80 milionů korun na stavební údržbě domů. O tu se ale vždy v nájemním vztahu stará majitel nemovitosti,“ uvedl Witzany. „Situace by byla alarmující, i kdyby byly výpočty radnice platné. Zdržováním výběrových řízení město přicházelo měsíčně o 20 milionů korun,“ dodal.