Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Žadatelů o městské byty přibývá, šance získat nájemní bydlení ale téměř není

Rozšíření. Některá středočeská města uvažují o rozšíření nájemního bydlení. Například Beroun pro seniory, Příbram v lokalitě na Rynečku nebo Mladá Boleslav, kde je v lokalitě Hejtmánka v plánu výstavba asi 3 000 bytů. foto: Ondřej DemlČTK

Středočeské radnice dlouhodobě evidují vysokou poptávku obyvatel po nájemním bydlení. Mezi žadateli přibývá seniorů, kteří kvůli drahým energiím neutáhnou spotřebu svých domácností. Hůře dostupné hypoteční úvěry, růst komerčního nájemného, nejistota dlouhodobého zaměstnání i rozvodovost jsou podle Kladna hlavní důvody, proč přibývá žadatelů o pronájem bytů v majetku města.
  19:04

„Příčinou je také uprchlická krize související s válkou na Ukrajině. Utečenci zaplnili kapacity napříč všemi druhy komerčního bydlení, včetně ubytoven,“ přidává další důvod mluvčí Příbrami Eva Švehlová.

Například Kolín má ve svém majetku bezmála 1 800 bytů, ale aktuálně není k dispozici žádný. „Jakmile se některý uvolní, je po nutných opravách a revizi ihned obsazen novým nájemníkem. Zájem je velký. V současnosti evidujeme na šest stovek žádostí,“ říká kolínská mluvčí Šárka Hrubá.

Podobná situace je také v Mladé Boleslavi. Ze zhruba šesti set městských bytů je jich nájemních kolem 220. „Žádný teď není volný. Poptávka po nich je vysoká už řadu let,“ konstatuje mluvčí tamního magistrátu Šárka Charousková.

Nulová šance získat standardní nájemní městský byt je také v Rakovníku. V Kladně je jich volných deset z téměř 1 600, Příbram jich nabízí pět. V Milovicích a Slaném je v nabídce po jednom.

Někde pořadník, jinde aukce

Ve středočeských městech se liší způsoby, jak se k pronájmu městského bytu dostat. Milovice, které vlastní 274 městských bytů, jdou u klasických nájemních cestou obálkové metody.

„Přidělení bytu má jasná pravidla. Patří mezi ně například nutnost trvalého pobytu žadatele na území Milovic či bezdlužnost vůči městu. Žadatelé o byt v domě s pečovatelskou službou (DPS) jsou zařazeni do pořadníku. Přidělení konkrétního bytu pak schvaluje rada,“ popisuje metodu starosta Milan Pour (ANO).

V Kladně je možné podat klasickou žádost o byt nebo se zúčastnit obálkové metody. V Kolíně o přidělení nájemního bytu z pořadníku podle data zaevidování rozhodují radní města. Pořadník má zavedený také Mladá Boleslav.

Slaný upřednostňuje pronájem bytů formou aukce, která se městu osvědčila i u prodeje městských pozemků na stavbu rodinných domů. Zájemci v ní mohou začátkem března v předem stanoveném termínu získat nabízený volný byt 3+1 v panelovém domě ve Vikově ulici. Vyvolávací cena měsíčního nájemného je 5 264 korun. Minimální příhoz činí tři stovky. Nejvyšší nabídka vítězí.

Některé profese mají přednost

Nejčastějšími žadateli o městské byty jsou podle vyjádření oslovených radnic matky samoživitelky, zejména pokud se ocitnou v nějaké dluhové pasti nebo přijdou o zaměstnání a stabilní příjem. Dále rodiny s malými dětmi a také senioři.

„Žadatelé nezvládají hradit zvyšující se nájem v komerčních bytech, starší lidé také poplatky za energie a údržbu svých rodinných domů,“ uvádí Kateřina Přibylová z kanceláře kladenského primátora.

Potvrzuje to i mluvčí Příbrami Eva Švehlová. Poukazuje na fakt, že se v poslední době změnil charakter žadatelů zejména o bydlení v DPS. „Zatímco dříve se jednalo o osoby se sníženou soběstačností a pohyblivostí, teď jsou to hlavně senioři, které k tomu vedou sociální důvody,“ konstatuje.

V Kolíně a Mladé Boleslavi žádá o byt i hodně mladých lidí, kteří mají potřebu se osamostatnit.

Policisté, učitelé, hasiči, zdravotníci, ale i profesionální sportovci nebo umělci. Žadatelé o nájemní bydlení těchto profesí jsou v některých středočeských městech oproti ostatním ve výhodě.

„Pravidla hospodaření s byty umožňují vznik nájmu bytu ve prospěch žadatele důležitého pro město. Nájemní smlouva může být uzavřena přímo s ním nebo jeho zaměstnavatelem,“ říká za Kladno Kateřina Přibylová.

Výjimka přidělit někomu potřebnému služební byt přímo je v pravomoci kolínských nebo milovických radních, „benefitní“ městské byty v několika případech pronajímá i Mladá Boleslav.

Žádné zvýhodnění konkrétní profese nemají v Rakovníku nebo Příbrami. „Dříve platná interní kategorie bytů pro veřejně prospěšné zaměstnance byla zrušena už před osmi lety,“ informuje Eva Švehlová.