Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražské městské části navrhují vyšší počet míst pro volný pohyb psů

Většina pražských městských částí navrhuje do magistrátní vyhlášky více míst... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Většina pražských městských částí navrhuje do magistrátní vyhlášky více míst... | foto: Lidové noviny

PRAHA Většina pražských městských částí navrhuje do magistrátní vyhlášky více míst pro volný pohyb psů, než mají dnes. Některé ale s návrhem, který hlavní město předložilo, nesouhlasí jako s celkem. Dalším chybí ošetření povinnosti sbírat psí exkrementy nebo definice „vodítka“.

Navrhovaná vyhláška stanovuje místa, kde je volný pohyb psů bez vodítka povolený a kam mají psi vstup zakázaný. Praze 9 podle jejího mluvčího Jiřího Houdka vadí nepřesná definice vodítka. „Vodítkem se rozumí pro účely této vyhlášky prostředek uzpůsobený k vedení psa,“ píše se v návrhu. Podle Houdka ale pes tak může být uvázaný i třeba na stometrové šňůře.

Držitel psa má podle vyhlášky povinnost mít psa na vodítku, pokud není určeno jinak, mít ho trvale pod kontrolou a zabezpečit, aby neohrozil lidi ani zvířata, nezpůsobil škodu nebo neomezil provoz na silnici. Musí také psu zabránit ve vstupu do kašen, na hřiště a sportoviště, do záhonů nebo na cyklostezky.

Připomínky k vyhlášce

Praha 4 v připomínkách k vyhlášce podle jejího mluvčího Jiřího Bigase navrhuje, aby psi mohli s doprovodem cyklostezku přecházet. Požaduje také zákaz vstupu psů na pietní místa a navrhuje vybudování zábran kolem ploch pro volný pohyb psů u silnic. Podle Prahy 15 chybí v nové vyhlášce povinnost držitele důsledně po psovi uklízet exkrementy, to trápí také obyvatele Prahy 11.

Psi v Praze

Ke konci letošního června bylo v Praze evidováno 97 404 psů. Nejvíce jich je přihlášených na Praze 4 a 6, kde to je více než 8000 jedinců. Podle magistrátní vyhlášky z roku 2005 musí být každý pes starší šesti měsíců v metropoli zaevidován pomocí mikročipu nebo tetování. Ty nesou informace o psu i jméno jeho majitele. Právě podle čipu nebo tetování pak mohou strážníci například při zaběhnutí zvíře vrátit majiteli. Častěji Pražané své psi registrují prostřednictvím mikročipů, takto označeno je skoro 80 000 zvířat.

Nejvíce nových lokalit pro volný pohyb psů by mělo po schválení vyhlášky přibýt v Praze 10, kde se jejich počet zvýší ze současných 17 na 35. Praze 3 navrhuje úřad devět nových míst, jiná místa, například park Rajská zahrada, ale psům nově zakáže. Rozšířit jejich počet plánuje i Praha 1, 7 nebo 9.

Některé městské části chystají nová psí hřiště, například Praha 3 v parku Parukářka nebo Praha 12, která hřiště na ploše 1500 metrů čtverečních chce vybudovat v první polovině příštího roku.

Příliš restriktivní návrh

S magistrátním návrhem podle mluvčího Jana Klindery nesouhlasí Praha 5. Pokud návrh projde, místa pro volný pohyb psů dodatečně stanoví. Podobně se k návrhu staví také Praha 6. Podle tamních radních je zbytečně restriktivní. „Neustálé vydávání různých předpisů, vyhlášek společnosti nesvědčí. Základními problémy jsou dělení společnosti a vymahatelnost práva,“ uvedl radní Prahy 6 Jaromír Vaculík. Nesouhlasí ani Praha 11, která má podle radní pro životní prostředí Šárky Zdeňkové naprostý nedostatek vhodných lokalit.

Zástupci městských částí se shodují, že problémem jsou většinou nezodpovědní majitelé. „Městská část chystá, podobně jako v minulosti, osvětovou kampaň na pomoc správnému chování a výcviku psa ve městě,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...