Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Meteorologové odvolávají výstrahy, přívalové deště zatím nehrozí

Česko

  18:42
PRAHA - Kvůli vydatnému dešti stoupla v noci na dnešek hladina Dyje, rozvodnily se i menší toky v povodí Odry. Voda už ale žádné škody nenapáchala. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) totiž pršelo oproti původnímu očekávání méně.
bouřka (ilustrační foto)

bouřka (ilustrační foto) foto: ČTK

Meteorologové dopoledne odvolali výstrahu před extrémními srážkami, která platila do dnešních 22:00. Třetí nejtragičtější záplavy v novodobé historii Česka si vyžádaly nejméně 14 lidských životů a způsobily škody až šest miliard korun. Humanitárním organizacím se zatím podařilo vybrat 60 milionů korun.

Zvýšený průtok dnes zaznamenali vodohospodáři v Moravskoslezském kraji na Ondřejnici, Lučině, Stonávce a Petrůvce. Žádný z toků ale nedosáhl ani prvního povodňového stupně. V kraji přes noc napršelo 15 až 35 milimetrů srážek, což je polovina očekávaného množství.

Kvůli dešti stoupla také hladina Dyje v Jihomoravském kraji. Na třech místech dosáhla druhého stupně povodňové aktivity - k Vranovu a Znojmu přibylo ráno Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Na dalších místech na Dyji platí první stupeň povodňové aktivity - bdělost. V průběhu odpoledne hladiny většiny toků klesaly.

S počítáním škod a úklidem pokračovali po sobotní bleskové povodni na Děčínsku. Podle hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) bude povodeň stát stovky milionů korun, jen na krajských silnicích druhé a třetí třídy byla škoda odhadnuta na 112 milionů korun, oprava silnic ve správě města Děčín vyjde na dalších minimálně 20 milionů korun. Záchranáři na Děčínsku i dnes neúspěšně pátrali po čtyřicetileté ženě z Benešova nad Ploučnicí, která je pohřešována od soboty. V hledání se bude pokračovat ve čtvrtek.

Na Novojičínsku, které bylo povodní asi nejvíce poškozeno, dnes odborníci mapovali lokality, v nichž by hrozilo přemnožení komárů. Očekávaný kalamitní výskyt takzvaných povodňových komárů se nepotvrdil, plošná likvidace bude nakonec nutná zřejmě jen ve dvou lokalitách.

Ve Vodňanech se dnes také sešli zástupci vlády se starosty poškozených obcí a měst. Starostům vadí údajně neudržované toky i stav krajiny. Chtějí se více zaměřit na prevenci povodní, které podle nich mohou přijít kdykoli znovu.

Celkem Člověk v tísni k dnešnímu dni vybral pro oběti povodní 48 milionů korun. ADRA na povodně získala přes 7,5 milionu korun, Charita ČR čtyři miliony. Pojišťovnám zatím lidé nahlásili 11.621 škod za celkem 1,45 miliardy korun. Počet všech pojistných událostí nejspíš přesáhne 17.000 za celkem dvě miliardy korun.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...