Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pobodal cestujícího a vyhodil ho z metra. Svědci neviděli, co se stalo, brání se

Česko

  8:03aktualizováno  14:27
Městský soud v Praze v pondělí pokračuje v projednávání případu Jiřího Felcmana, který v lednu po hádce pobodal v metru cestujícího. Ve stanici Střížkov pak pobodaného vyhodil ze soupravy metra. Útočníkovi hrozí až 18 let vězení. Momentálně strany přednesly závěrečné řeči. Rozsudek padne 15. srpna.

Felcmana k soudu přivedla justiční stráž v poutech, zatím je držen ve vazbě v Pankrácké věznici. Při příchodu si kryl obličej deskami, v soudní síni se rozhlížel po veřejnosti se smutným výrazem.

Za pokus o vraždu a výtržnictví Felcmanovi hrozí až osmnáctileté vězení. Státní zástupkyně navrhla trest vězení ve spodní sazbě a propadnutí nože. Poškozený požaduje nemajetkovou újmu 100 tisíc a bolestné 50 tisíc korun.

„Bodl ho celkem sedmkrát, pouze v důsledku včasně poskytnuté lékařské pomoci poškozený nepodlehl těmto zraněním,“ uvedla státní zástupkyně v závěrečné řeči.

Dodala, že požaduje nepodmíněný trest při spodní hranici, protože Felcman nevyjádřil žádnou lítost a již byl trestaný.

Podle obhájce Felcmana nelze veškerou vinu svalovat jen na obžalovaného, i přestože použil nůž. Hádku podle něj vyprovokoval poškozený. Navrhl, aby Felcman byl obžaloby zproštěn.

„Poškodil jsem vaše zdraví, uvědomuju si to, mrzí mě to,“ obrátil se na oběť ve své závěrečné řeči Felcman. Podle svých slov to přehnal, soud poprosil o shovívavost.

Cestující se 14. ledna v soupravě metra nejdřív slovně pohádali, roztržka ale pak přešla i ve fyzickou potyčku. Osmapadesátiletý útočník pak sedmatřicetiletého muže několikrát bodl.

Ve stanici metra Střížkov Felcman poškozeného i s taškou ze soupravy vyhodil a pokračoval v jízdě dál. Na Ládví ho ale pracovník dopravního podniku vyvedl a policisté poté agresora ihned zadrželi.

Při pondělním jednání soud vyslýchal svědky. První z nich vypověděl, že se svou manželkou metrem cestovali, dvojice si všimli, když si začali hádat a nadávat si. Podle svědka Felcman strkal do sedícího poškozeného na sedačce, ze které ho pak i shodil.

„Sprostě si nadávali, pak ho obžalovaný ze sedačky vyhodil. Pak najednou držel v ruce nůž. Víc jsem neviděl,“ řekl před soudem svědek.

Soudce ale svědka upozornil, že na policii vypověděl, že naopak poškozený útočil na Felcmana. Ten pak řekl, že v policejní výpovědi špatně uvedl, kdo si začal.

„Uvedl něco, co zpochybnil. Je to zmatečné podle mě, uváděl tu úplně jinou skutečnost. Je to prostě zase všechno špatně,“ poznamenal Felcman.

20. června 2023

Prý jednal v sebeobraně

Další svědek vypověděl, že s oběma nastupoval do vagonu stejnými dveřmi. Podle něj se ale obžalovaný choval velmi zvláštně, držel v rukou velkou krabici, kterou málem svědka praštil. Kvůli tomu si odsedl na druhou stranu metra.

„Došlo mezi nimi ke strkanici, takže jsem vytáhl sluchátka. Kvůli nim nemůžu říct, kdo potyčku začal. Pak jsem si všiml, že jeden z pánů má nůž, natlačil druhého na zeď metra. Nevšiml jsem si, že by bodal, spíš mi přišlo, že zastrašoval,“ uvedl další cestující.

Nevyloučil, že se dvojice mohla pohádat už před nastoupením do vagonu, ale nevšiml si toho. Druhý svědek dodal, že pak jen Felcman vykřikoval, že byl napadený on, ne naopak.

„Nikdo neviděl začátek ani konec, jen viděli průběh. Ve všech výpovědích byl zcela odlišný. Chtěl bych rekonstrukci, ta by mohla vnést lepší vhled do událostí,“ sdělil Felcman. Provedení rekonstrukce ale soud zamítl.

Felcman popřel, že by chtěl poškozeného bodnout. „Vytáhl jsem nůž, jak šel na mě pěstmi, tak jsem ho prostě bodnul. To byla jedna bodná rána, jak jsem tím nožem máchal, tak jsem ho očividně omylem vzal. Můj úmysl nebyl zranit nebo zabít. Byla to vteřinová reakce, kdy jsem zazmatkoval a dostal strach,“ sdělil Felcman soudci.

Podle Felcmana šlo o sebeobranu. Oběť před nastoupením do metra měla vypít půllitru tvrdého alkoholu. Podle Murínové se proto nemohl útoku bránit.

„Nikdy jsem ho neviděl, nikdy jsem s ním neměl žádný incident, ani ve vestibulu či vagonu metra. Najednou mi začal nadávat a pak fyzicky útočit,“ řekl v červnu před soudem Felcman.

25. ledna 2023

Autor: