Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Metrologové policii nespasí

Česko

Toleranci při testech na alkohol může zavést jen zákon. Experty potvrzená chyba testerů policii nepomůže

PRAHA Český metrologický institut - firma, na kterou vsadila dopravní policie všechny své karty. Právě za pomoci institutu se chce pokusit o zavedení jisté tolerance při dechových zkouškách na alkohol. Hraniční hodnotou by mělo být číslo 0,24 promile. Když se do tohoto limitu řidiči vejdou, odjedou bez trestu.

Policie usiluje o toleranci kvůli tomu, že nyní dělá vlastně zbytečnou práci. Ze zákona totiž musí řešit všechny případy s alkoholem, i když ví, že správní orgány, kterým alkoholové přestupky předává, přečiny s hodnotou alkoholu do 0,2 promile házejí pod stůl.

ČMI ale policii s prosazením nové tolerance nijak významně nepomůže. Může se zaručit jen za čtyři setiny z uvedeného čísla. Právě 0,04 promile je totiž maximální povolená chyba používaných policejních alkotesterů. „S ničím jiným policii nepomůžeme. O nic jiného se nestaráme. Nemůžeme říct, že odchylka přístroje činí 0,24 promile. To neexistuje. Maximálně můžeme vydat doporučení, jak přesně má dechová zkouška probíhat. Jestli se má dýchat jednou, dvakrát či třikrát,“ říká Jindřich Pošvář z Českého metrologického institutu.

Zbytek uvedené číslovky - 0,2 promile - s ČMI nijak nesouvisí. Jde o hodnotu známou spíše v ústavech soudního lékařství. „Je to hodnota alkoholu, od které se výsledek krevních testů považuje za pozitivní. Alkohol vás do té hodnoty prakticky neovlivňuje. V těle se navíc může vytvořit naprosto samovolně, například kvašením ve střevech. Jinak řečeno, ten člověk má alkohol v těle, aniž předtím pil,“ vysvětluje zmíněné číslo Tomáš Vojtíšek z Ústavu soudního lékařství při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Stejný metr na ulici i v laboratoři Policie tak chce zavedením tolerance stanovit stejné podmínky při dechových zkouškách na ulici a při rozborech krve v nemocnicích.

„Není to žádné tolerování lehce přiopilých řidičů. Je to proto, aby byl verdikt při dechové kontrole srovnatelný se závěry ústavů soudního lékařství při krevních testech. Je to technický nástroj, který zaručí abychom nepostihli někoho, kdo má alkohol v těle například kvůli lékům,“ obhajuje snahu policie Pošvář. Znalci v oboru soudního lékařství Tomáši Vojtíškovi se ale konečné číslo 0,24 promile příliš nezdá. Kritizuje sčítání chyby přístroje s dlouhodobě vysledovanou hladinou 0,2 promile. „Je to takové sčítání jablek s hruškami. Obě ta čísla jsou podle mě neslučitelná,“ říká. „Legislativní lapsus“ Tolerance u dechových měřičů se tak může zavést pouze dvěma způsoby. Buď se změní zákon, kde se zcela jasně objeví, že v Česku je limit alkoholu 0,24 promile, nebo vydá policejní prezidium interní pokyn, kterým policisty vyzve k tomu, aby hodnoty alkoholu do 0,24 promile zkrátka ignorovali.

To druhé je však z právního hlediska problém. Policie vlastně poruší zákon, který hlásá absolutní nulu. „Pokud policie takové nařízení vydá, bude to stále podzákonný předpis, který nemá sílu zákona. Je tedy možné, že to bude v praxi činit nějaké problémy,“ říká žalobkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Denisa Smutná. Jedním dechem však dodává, že současná zákonem daná nula je „legislativní lapsus“. „Lpět na absolutní nule je z biologických hledisek nesmysl,“ říká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!