27. března 2011 18:00, aktualizováno 28. 3 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metropole podpořily Hodinu Země. Praha ne

Socha Krista Spasitele nad Rio de Janeirem (Brazílie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Krista Spasitele nad Rio de Janeirem (Brazílie). | foto: Reuters

PRAHA New York, Londýn, Sydney, Paříž, Rio de Janeiro nebo Budapešť a další světová města se v sobotu na hodinu ponořila do tmy, aby podpořila ochranu klimatu. Praha mezi nimi opět chyběla, zhasly jen žižkovský vysílač, část budov Národního divadla, některé banky, hotely a obchody.

"Prahu i její jednotlivé části jsme oslovili, poslali jsme dopis přímo primátorovi Bohuslavu Svobodovi, ale nepřišla žádná odpověď," řekla LN organizátorka pro Českou republiku Yvonna Gaillyová. Podle ní je škoda, že hlavní město Hodinu Země každoročně ignoruje. "Když to zvládnou zorganizovat Sydney a Paříž, Praha by mohla taky," myslí si Gaillyová.

Magistrát se však brání. "Na dopis jsme reagovali a vysvětlili jsme v něm, proč Praha akci nepodpoří," uvedla pro LN ředitelka odboru public relations Tereza Krásenská.

Fotogalerie Lidových novin

Tisíce měst po celém světě se ponořily do tmy

Svoboda však neúčast Prahy omluvil jako komunikační nedorozumění. "Ke mně se dopis vůbec nedostal, takže jsem se případnou účastí Prahy nezabýval. Berte to spíše jako faux pas než nezájem," vysvětlil pražskou neúčast primátor. Příští ročníky by podle něj Praha už měla podpořit.

Bohuslav Svoboda

České hlavní město se letos v Evropě zařadilo do společnosti Bernu, Lublaně, Tirany a maltské Vallety. Ani tam totiž místní radnice své pámátky ani dominanty zhasnout nenechaly. Všechna ostatní významná města i v zemích jako Bělorusko, Gruzie, Ukrajina, Rusko, Bosna, Kosovo, Srbsko se přípojila.

PSALI JSME

Tisíce měst se na hodinu ponořily do tmy

I přes nezájem vedení města se některé objekty v Praze ponořily do tmy. "Radiokomunikace zhasly žižkovský vysílač, kromě hlavní budovy, kterou nasvěcuje město, zhasly všechny budovy Národního divadla, akci podpořili všichni mobilní operátoři, Ikea, Skanska, ČSOB, zhasly hotely Sheraton a Hilton," upřesnila Gaillyová.

Happeningu Hodina Země 2011 se letos zúčastnilo 4 600 měst po celém světě. Česká republika ho podpořila potřetí, od loňského roku se připojilo třikrát více měst, tedy více než 100, mezi nimi třeba Ústí nad Labem a Liberec.

V Česku se do akce zapojil například hotel Hilton v Praze.

Mezi prvními státy, kde se v sobotu Hodina Země uctila, byla Austrálie. V Sydney zhasl ekvivalent dvou milionů úsporných žárovek, což je dvojnásobek loňského počtu. Městské úřady vypnuly mimo jiné osvětlení slavné opery nebo mostu Harbour Bridge. Energetická společnost Ausgrid zaznamenala oproti běžným večerům v centru Sydney o 12 procent menší spotřebu energie.


A právě v Austrálii se akce před čtyřmi lety uskutečnila poprvé. Loni se pak Hodina Země zapsala do historie jako dosud nejrozsáhlejší dobrovolná akce vůbec. Světla vypnulo 4616 měst ve 128 zemích, včetně devíti z desítky nejlidnatějších velkoměst.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz