Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Mexičan Carlos Slim porazil Gatese

Česko

Spojené státy přišly letos o první místo v žebříčku miliardářů. Zakladatele Microsoftu Billa Gatese těsně porazil mexický magnát Carlos Slim Helú s majetkem 53,3 miliardy dolarů (více než bilion korun).

MEXICO CITY Carlos Slim Helú se vymyká typické představě o nejbohatším muži planety. Podle britského listu Telegraph je mexický podnikatel tradicionalista. Při práci nepoužívá počítač a stále dává přednost tužce a papíru. Místo luxusních hodinek Rolex, které jsou mezi mnohými miliardáři téměř povinné, dává přednost levným plastovým hodinkám, které mu slouží i jako kalkulačka.

Je přitom ironií, že navzdory svému odporu k počítačům výrazně investuje do moderních technologií a těžištěm jeho podnikání jsou telekomunikace. Vlastní i T1MSN, což je latinskoamerická verze internetového portálu MSN společnosti Microsoft. Již v roce 1997 také koupil tři procenta akcií americké společnosti Apple Computer.

Když zrovna nepracuje, tráví večery s rodinou a rozmazluje svá vnoučata. Každé pondělí si rád vychutná domácí mexická jídla quesadillas nebo Chile relleno. Jeho dům se šesti ložnicemi a venkovním bazénem se přitom nemůže svou rozlehlostí rovnat sídlům Billa Gatese nebo Warena Buffetta, kteří skončili v žebříčku pod ním.

Oč je Slimův dům menší, o to větší poklady skrývá uvnitř. Jeho velkou vášní je sbíraní uměleckých předmětů. Stěny jeho domu tak zdobí obrazy Van Gogha, Renoira a Diega Rivery, zatímco pokoje jsou posety sochami Augusta Rodina.

Pochází ze skromných poměrů Slimovo obrovské impérium zahrnuje více než 200 společností, které podnikají v celé řadě oborů - od stavebnictví přes provozování řetězce obchodů a hotelů až třeba po výrobu ropných plošin.

Skutečnými korunními klenoty jeho impéria jsou však telekomunikační giganty Telmex, který provozuje v Mexiku 90 procent telefonních linek, a mobilní operátor América Móvil. Jeho vliv se však nesoustředí pouze na domovské Mexiko, ale rychle se šíří přes Latinskou Ameriku do Spojených států.

Ale ani ve svých sedmdesáti letech Carlos Slim nezapomíná na skromné začátky své rodiny. Velkým vzorem je pro něj jeho otec, který v roce 1902 ve svých čtrnácti letech přišel z Libanonu do Mexika. Za revoluce, která v zemi zuřila v letech 1910 až 1917, se z malého obchodníka s galanterií vypracoval na váženého podnikatele.

Už v jedenácti letech Slim poprvé investoval do vládních dluhopisů a o svých investicích si začal vést podrobné účetní knihy. V patnácti si koupil malý podíl v tehdy největší mexické bance, Banco Nacional de México. Poté, co v roce 1965 dokončil studium na Mexické autonomní národní univerzitě s titulem stavební inženýr, pracoval čtrnáct hodin denně na rozjezdu vlastní makléřské firmy. Už o rok později, ve svých 26 letech vlastnil majetek v hodnotě 40 milionů dolarů.

Carlos Slim však přes své velké pracovní vytížení nezapomínal ani na rodinný život. V roce 1966 se oženil se Soumayou Domitovou, která byla stejně jako on libanonského původu a která zemřela v roce 1999 na onemocnění ledvin. Jeho manželka pocházela z vážené libanonské rodiny a její strýc Amín Džamáíl byl dokonce v letech 1982-1988 prezidentem Libanonu. Z manželství má Slim tři dcery a tři syny.

Velký zlom v podnikání Carlose Slima nastal podobně jako u jeho otce v období národní krize, kdy během mexické recese v první polovině 80. let levně skoupil celou řadu krachujících podniků a vytvořil z nich svou vlastní podnikatelskou říši.

V roce 1980 založil svůj hlavní konglomerát Grupo Carso, který postupně ovládl například maloobchodní řetězce Sanborns a Sears, stejně jako celou řadu výrobních a těžebních podniků.

V roce 1984 založil Slim finanční skupinu Inbursa a v roce 1991 rozšířil své podnikání o síť hotelů Calinda, která se později přejmenovala na OSTAR.

V roce 1990 koupil Slim spolu s France Telecom a americkou Southwestern Bell mexického státního telekomunikačního operátora Telmex, když při tom porazil dalších 35 zájemců. Mobilní operátor América Móvil, který vyčlenil z Telmexu, v současnosti působí v jedenácti jihoamerických zemích včetně Brazílie a Ekvádoru a má více než 153 milionů zákazníků.

V roce 2005 rozšířil Slim své aktivity o čtvrtinový podíl zakládajícího člena nízkonákladové letecké společnosti Volaris.

Loni rozšířil své podnikání do Severní Ameriky, když oznámil plány na další injekci čtvrt miliardy dolarů do deníku New York Times, ve kterém již vlastní 6,4 procenta akcií. Kromě toho loni investoval i do jednoprocentního podílu v americké finanční skupině CitiGroup, která byla silně postižena ekonomickou krizí.

Nezapomíná ani na charitu Slim má díky svému podnikání i řadu kritiků, kteří mu především vyčítají, že se chová jako monopolista. Mnoha lidem navíc leží v žaludku jeho obrovské jmění v zemi, kde 35 procent obyvatel žije na hranici chudoby.

Na druhou stranu ale Slimovo impérium zaměstnává přes 200 tisíc lidí a Slim je známý i svou dobročinností, i když ne v takovém rozsahu jako Gates nebo Buffett.

První nadaci založil Slim již v roce 1986 (od roku 2008 Nadace Carlose Slima) a přes ni podporuje řadu projektů vzdělávacích, kulturních, ekologických či uměleckých, a to i v dalších zemích Latinské Ameriky. Například buduje sportovní a zdravotní centra v chudých oblastech Mexika či s nevládní organizací Grameen Trust poskytuje mikroúvěry nejchudším Mexičanům. V roce 2002 založil nadaci pro obnovu historického centra metropole Mexika a v roce 1994 otevřel Muzeum Soumaya, jež nese jméno jeho manželky a v němž je i druhá největší sbírka soch Augusta Rodina na světě. Na začátku března daroval Slim svým nadacím šest miliard dolarů. Zároveň jeho stavební společnost Ideal v současnosti pracuje na projektu výstavby nákupního centra, školy a nemocnice v Mexico City. Nedávno se také připojil k bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi a kanadskému magnátovi Franku Giustrovi, se kterými zahájil kampaň proti chudobě v Latinské Americe.

Miliardář však dal zároveň jasně najevo, že neplánuje opustit podnikání a soustředit se na charitativní činnosti, jako to udělal Bill Gates. V nedávném rozhovoru řekl: „Bohatství je jako ovocný sad. Můžete se rozdělit o plody, ale ne o stromy.“

***

PROFIL Mexický podnikatel a filantrop Carlos Slim Helú se narodil 28. 1. 1940 v mexickém hlavním městě Mexico City jako šesté dítě libanonských přistěhovalců. Ovládá více než 200 firem, ale těžištěm jeho podnikání jsou telekomunikační společnosti Telmex a América Móvil. Podle magazínu Forbes se stal letos s majetkem 53,3 miliardy dolarů nebohatším mužem planety. Loni se umístil třetí a předloni druhý. Podle konkurenčního žebříčku časopisu Fortune byl nejbohatším mužem roku 2007.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...